Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Esrar kullananlarda depresyon ve şizofreni riski

Esrar kullananlarda depresyon ve şizofreni riski

Avustralyalı bilim adamları, haşhaştan elde edilen esrarın depresyon ve şizofreniye neden olabildiğini bilimsel olarak saptadı.

Sonucu Biritish Medical Journal dergisinde yayımlanan araştırma, konuyla ilgili olarak daha önce yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara benzer sonuçlar verdi.

Esrarı genç yaşta kullananların ileri yaşlarda yüksek oranda psikolojik rahatsızlıklar ve şizofreni riski altına girdiklerini belirten araştırmacılar, esrarın beyindeki dopamine sistemini etkileyerek risk oluşturduğunu söylediler.

Yeni Zelanda`da 1037 denek üzerinde yapılan araştırmada, genç yaşlarda esrar kullanan deneklerin, ileri yaşlarda, hiç esrar kullanmayan deneklere göre 4 kat fazla şizofreni riski altında bulundukları belirlendi.

Avustralya`daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü`nde yapılan bir araştırmada da, çocuk sayılabilecek yaşlaa esrar kullanmaya başlayan kızların, genç yaşlarda depresyon ve kuruntuyla karşı karşıya kaldıkları saptandı.

İsviçre`de 50 bin denek üzerinde yapılan başka bir araştırmada iseesrar kullananlarda şizofreni riskinin, esrar kullanmayanlara göre yüzde 30 arttığı belirlendi.

Uzmanlar, haşhaştan elde edilen ve esrar olarak bilinen uyuşturucuyu kullananlar arasında görülen akıl bozukluklarının uyuşturucudan kaynaklandığını, bu uyuşturucuyu kullananlar arasında suç işleme oranının da yüksek olduğunu kaydettiler.

Avustralyalı bilim adamlarının araştırmasını yorumlayan, Chicago`da yaşayan Türk Doktor Mete Korkmaz, uyuşturucu kullanmayla beyinde meydana gelen dengesizliklerin yıllardan beri bilindiğini, sonzamanlarda yapılan araştırmaların da bu bilenenleri bilimsel açıdan kanıtladığını belirtti.

Korkmaz, Türkiye`de de kas gevşetici ve stres indirici gibi birçok bağımlılık yapan ilacın reçetesiz satılmaması gerektiğine dikkat çekti.
(AA)
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.