Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eski Türkler'de futbol kadın oyunu

Eski Türkler'de futbol kadın oyunu

Eski Türklerde "ayaktopu-futbol" oynayan kadınlar, erkekleri geride bırakırken karma takımlarla oynanan futbolun kadınlara kazandırdığı mücadele ruhu, onları erkekler gibi savaşçı yapıyordu.

"Erkek sporu" olarak bilinen futbolun eski Türkler'de kadınlar tarafından oynandığı, kadınların bu sporun yanı sıra okçuluk, güreş ve binicilikte de erkekleri geçebilecek üstün bir performansa sahip olduğu ortaya çıktı.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Hasan Basri Öngel'in Kültür Bakanlığı Yayınları'ndan çıkan "Türk Kültür Tarihinde Spor" adlı kitabı eski Türkler'de sporun gelişimine ilişkin ilginç ipuçlarına sahip.

Futbol ata sporu

Kitaba göre, Türkler futbol, güreş, binicilik ve okçuluk konusunda ileri düzeyde performans gösterirken, bu dalları "Türkler'in ata sporu" saymak mümkün.

"Ayaktopunu" başlangıçta dinsel ritüellerin gereği olarak gören Türkler'in "yeşil sahalarla" tanışması ise en az Amerika ve Avrupa ulusları kadar eski.

Karma takımlarla maç

Büyük mabetlerin avlularında "maç yapan" futbol takımları sadece erkekler ya da kadınlardan oluştuğu gibi zaman zaman da "karma takımlar" karşı karşıya geliyordu. Buna göre, çeşitli kaynaklara dayanan Türk tarihinde futbolun "tarifi" şöyle:

"Büyük mabetlerin avlularında sık sık futbol maçı yapılır. Topa elle dokunulmaz. Ya ayak veya başla vurulur ve karşı kaleden içeri sokulmaya uğraşılır. Türk kadınlarının erkekler gibi savaşçı olmalarının nedenini ise futbol maçlarında elde ettikleri mücadele ruhu ve azmiyle açıklamak mümkündür."

Savaşçı futbolcular

Top oyunu, Türkler için "dinsel bir anlam" taşırken, karşılaşmanın sonucu koruyucu ruhlarla ilgili görülürdü.

Türk hakanları savaşa girmeden önce sonucu yaptıkları bu karşılaşmalarla öğrenmeye çalışırlardı. Karşılaşmanın hakemi takımlardan birini niyet eder, eğer niyet edilen takım yenerse savaşın kazanılacağına, mağlup olursa savaşın kaybedileceğine inanılırdı.

Sonraları bu inanışın ötesinde savaş taktiklerinin gelişimine yönelik askeri sportif bir oyun haline gelen futbol altılı, kimi zamanda onlu gruplar halinde oynanıyordu.

Kadınlar, futbolda "erkeklere taş çıkarırken", binicilik ve güreşte de gelişmiş bir performansa sahipti.

Asillerin oyununun adı 'çöğen'

Eski Türkler'in "ata sporu" sayılabilecek branşlardan biri de polo oyunu idi.

Poloya "çöğen" adını veren Türkler, tahta çıkma törenlerinde bu oyunu oynardı. Bu sporu Çin'e de götüren Türkler, belirli zamanlarda "konu komşu" polo oynamak için biraraya gelirlerdi.

Göktürkler'in "gökbörü" adlı oyunlarını geliştirerek "atlı hokeye" çevirdiği "polo'nun atası", ismini atlıların elindeki "çöğen" adlı sopalardan almıştı.

Keçi derisi topla oynanan oyunu Türk kültür ve ekolojisinin bir parçası haline getiren Türkler, "eskrim" ve "kayak" gibi sporları da yüzyıllar önce yapıyordu.
Yayın tarihi: 23.08.2001
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.