Magazin

Eski Türk filmleri dünyayı güldürüyor

Eski Türk filmleri dünyayı güldürüyor

Eski 'kült' Türk filmleri, ABD'de moda oldu. Öyle ki, bir video kulübü sahibi, kapışılan filmler için şöyle diyor: O kadar kötüler ki, çok iyiler.

Türkiye'de sadık bir hayran kitlesi tarafından defalarca izlenen, 'Dünyayı Kurtaran Adam' ve benzeri 'değersiz (trash)' ancak 'kült' Türk filmleri, ABD'de fenomen oldu. Özellikle New York'taki video kulüplerinde, Hollywood yapımlarının Türk versiyonlarına büyük talep var. Philadelphia ve New York Daily News gazeteleri, New York'ta bir moda haline gelen kült Türk filmlerini işledi. Haberlere göre, 'ucuz kostümlerle uçan şişko süpermen', Türk 'Örümcek Adam', Türk 'Frankeştayn' ve Türk 'Barbar Conan'ın maceraları New York'ta büyük ilgi görüyor.

Didik didik arıyorlar
Haberlerde, çekildikleri 70'ler ve 80'lerde Türkiye'de büyük bir hayran kitlesi edinen Hollywood filmlerinin Türk versiyonlarının, ABD'deki videocularda didik didik arandığı yazılıyor. Kim's Mediapolis isimli video mağazasının yöneticisi David Kang, "İyinin kötü taklidine büyük bir açlık var, özellikle bu kentte. Bir partide fonda bu filmleri gösterebilirsiniz, çok şık olacaktır. İnsanlar bu filmleri çok seviyor" dedi.

'Turkeywood'
Hollywood'a gönderme yaparak, bu filmlerin 'Turkeywood'dan geldiğini yazan gazeteler, kötü ve felaket arasında bir kalitede değişen, altyazısız bu filmleri en acımasız eleştirmenlerin bile çeşitliliği yüzünden övdüğünü vurguladı. Teksas, Austin'den video kulübü sahibi Tim League de, "Orijinal filme saygısızlıklarını, telif haklarını topyekûn umursamayışlarını seviyorum. O kadar kötüler ki çok iyiler" diye konuştu.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 16.07.2005
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.