Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eşek kulaklı Midas'ın sırrı

Eşek kulaklı Midas'ın sırrı

Frigya kralı "Eşek Kulaklı Midas"ın ahşap mezar odasının tarihe meydan okuyan binlerce yıllık sırrı...

Ankara'nın Polatlı İlçesi'ne bağlı Gordiyon (Yassıhöyük) Köyü'ndeki "Frigya Kralı Eşek Kulaklı Midas"ın ahşap mezar odasının çürümemesi, gelişen teknolojiye karşın, sırrını koruyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Arkeoloğu Mustafa Metin, Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender ve Romalılara ev sahipliği yapan Gordiyon'da, Frigya Kralı Midas'ın tümülüsünün bulunduğu höyüğün ilk olarak 1900'lü yıllarda bölgedeki demiryolunda çalışan Avustralyalı mühendis Körte kardeşler tarafından bulunduğunu söyledi.

Rodney Young başkanlığındaki Amerikan heyetinin 1950'li yıllarda ilk kez höyükte kazı yaptığını anlatan Ertan, "Kazı sonrası mezar içinde Kral Midas'a ait olduğu sanılan bir iskelet bulundu. Midas'ın çok büyük bir servetinin olduğu söylenmesine rağmen kazılarda altın yada değerli eşyaya rastlanmadı" diye konuştu.

Metin, o dönemde Gordiyon'u istila eden Kimmerler'in bu ganimetleri yanlarında götürmüş olabileceklerinin tahmin edildiğini kaydederek, mezarda "Ölü hediyesi'' olarak bırakılan bronz kazanlar, taslar ve bugün çatal iğne görevini gören eşyaların çıkarıldığını bildirdi.

Binlerce yıllık sır

Kral Midas için yapılan mezar inşaatının 1-2 yıl sürdüğünün bilindiğine değinen Metin, mezarın 55 metre yüksekliğinde ve 300 metreçapında bölgenin en görkemli tümülüsü olduğunu dile getirdi.

Metin, tümülüslerin ölü gömme geleneğini aktarması bakımından önemli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Mezar M.Ö 695-696 yıllarına ait. O dönemde bölgede bulunan yaklaşık 800 yaşında kesildikleri tespit edilen Ladin, Sedir, Porsuk ve Ardıç ağaçlarıyla yapılan ahşap yığma mezarlık günümüze kadar hiç bozulmadan gelebilmiş. Ortamın son derece nemli olmasına rağmen ahşapların çürümeden nasıl bugüne kadar gelebildiği ise gelişen teknolojiye rağmen hala bir sır.

Mezar odasındaki ağaçlar yaklaşık 2 bin 695 yaşında. 6 kenarı ahşap olan mezarın üstüne tonlarca toprak örtülmüş, böylece içerdeki hava sirkülasyonu engellenerek bakteri oluşumu önlenmiş, ancak ahşapların çürümemesi için kullanılan teknik tam olarak bilinmiyor."

Kazı sonrası açılan mezardaki ahşabın bozulmaması için çeşitli özel yöntemlerin kullanıldığına işaret eden Metin, ziyarete açılan Kral Midas'ın mezarına Zonguldak'tan getirilen işçiler tarafından yapılan 80 metrelik bir koridorla ulaşıldığını söyledi.

Midas'ın kulakları

Mitolojiye göre, Frigya Kralı Midas, kırların tanrısı keçi ayaklı Pan ile müziğin tanrısı Apollon'un müzik yarışmasına hakemlik yapar. Yarışma sonunda Midas, Pan'ın daha güzel müzik çaldığını ve onu beğendiğini söyleyince, Apollon çılgına döner.

Apollon, ceza olarak Kral Midas'ın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir. Kral Midas, bu ceza üzerine sarayından çıkamaz olur. Saçları uzayınca berbere gider ve berberine armağanlar vererek, bu sırrı saklamasını ister.

Berber, bir süre sonra daha fazla dayanamayarak bir çukurun içine "Midas'ın kulakları, eşek kulakları..." diye fısıldar. Bu fısıltı rüzgarla karışarak kasabalının duyabileceği şekilde yankılanır. Buna dayanamayan Kral Midas, boğa kanı içerek intihar eder.

Arkeolog Metin, Eşek Kulaklı Midas'ın bir başka rivayete göre de 695-696 yıllarında Kimmerlerin saldırısıyla şehri kaybedince, surlardan atlayarak intihar ettiğinin bilindiğine dikkati çekti.

Bugün bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu boğa kanının zehirli olmadığının ortaya çıktığına işaret eden Metin, "Midas'ın surlardan atlayarak intihar etmiş olma ihtimali daha yüksek. Çünkü 1.59 boylarında olan ve 60 yaşında öldüğü bilinen Midas'ın, kafatasında kırıklara rastlanılmıştır" dedi.

Öte yandan, Frigler'in pek çok müzik aletinin bulucusu olarak bilindiği ve Yunanlı yazarlara göre simbal, flüt, üçgen, bir tür basitflüt olan syrinksin ilk kez Frigler tarafından çalındığı bildirildi.
940
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.