Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ensest ilişkiyi önleyen mekanizma

Ensest ilişkiyi önleyen mekanizma

ABD'deki araştırmacılar, aile bireylerinin ten kokusunu ayırt edebilen insanların bu kokudan nefret ettiğini, bunun da ensest ilişkiden alıkoyan doğal mekanizmanın bir parçası olduğunu bildirdi.

Daha önceki araştırmalar kokunun aile ilişkilerinde önemli olduğunu ortaya koymuştu. Anneler ve bebeklerin birbirlerinin kokularını doğumdan hemen sonra öğrendikleri de bilinen gerçekler arasında bulunuyor.

Ancak bilim adamları, kokuyla ilgili yeni bir çalışmaya girişerek, yaşları 5 ila 15 olan en az iki çocuklu 25 aileyle yaptıkları araştırmada, kokunun aile ilişkilerinde ne tür bir rol oynadığını incelediler. Tüm aile üyelerine tişörtler veren bilim adamları, 3 gece bunlarlauyumalarını ve tişörtleri her sabah plastik torbalara koymalarını söylediler. Araştırmacılar aile fertlerine ayrıca kokusuz sabun vererek, sadece bunlarla yıkanmalarını istediler.

New Scientist dergisinde çıkan araştırmada yer alanların her birine, biri aile ferdi biri yabancı birisi tarafından giyilmiş iki tişört koklatıldı. Anne ve babaların çocuklarının kokularını ayırt edip edemediğine bakılırken, çocukların da anne babalarının ya da kardeşlerinin kokularını fark edebilmeleri incelendi. Ayrıca araştırmaya katılanlara tek tek hangi kokuyu tercih ettikleri soruldu.

Araştırma sonunda anne ve babaların, annelerin daha kesin olmak üzere, çocuklarının kokularını tanıdıkları, ancak hangi kokunun hangi çocuğuna ait olduğunu ayırt edemediği belirtildi. Bu arada 5 ila 8 yaşındaki çocukların annelerinin kokularını tanımadıkları, ancak 9 ila 15`indekilerin kokuyu tanıdıkları kaydedildi.

Deneklerin hangi kokuyu beğendikleri sorulduğundaysa yabancıların kokularının tercih edildiği ortaya çıktı. Annelerin çocuklarının, çocukların ise babalarının kokusundan nefret ettiği saptandı. Ayrıca farklı cinsiyetteki kardeşler birbirlerinin kokularını beğenmezken, aynı cinsiyettekilerde bunun tersi tespit edildi. Araştırma sonunda ortaya çıkan tablo, insanların aile fertlerinin kokusundan nefret ettiğini, bunun ensest ilişkiyi önleyen mekanizmanın bir parçası olduğunu gözler önüne serdi.
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.