Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En Zayıf Halka yarışmasında nasıl kazanılır?

En Zayıf Halka yarışmasında nasıl kazanılır?

Matematikçiler, para kazanmak için ekibin izlemesi gereken en iyi strateji konusunda fikirlerini açıkladı...

Dünya televizyonlarında, bu arada Türkiye’de de gösterilen ‘En Zayıf Halka’ adlı yarışmada nasıl kazanılabileceği konunda uzmanlar görüşlerini açıkladılar.

Hürriyet Gazetesi'nin Bilim ekinde yayınlanan habere göre, uzmanlar, bu yarışmaya katılan veya katılmak isteyenlerin ya şanslarını hiç denememesini, ya da olup bitenleri dikkatle izlemesini öneriyor.

Bir ekip, başarılı olabilmek ve para kazanabilmek için kazançlarını ya her doğru yanıttan sonra, ya da art arda altı doğru yanıtın ardından ‘kasaya’ aktarması şart.

Yarışmada sekiz oyuncu kıyasıya çekişerek, sırayla soruları yanıtlıyor ve doğru yanıt verdikçe grubun topladığı paralar birikiyor.

Bilindiği gibi oyunun kuralları şöyle:

Her turun sonunda oyuncular, yarışmanın iğneleyici tavırlarıyla ünlü sunucusunun aşağılayıcı yorumları arasında, ‘en zayıf halka’ olduğuna inandıkları bir kişiyi oylama yoluyla eliyorlar. En sona kalan yarışmacı da ekibin topladığı paraları götürüyor.

En kazançlı durum

Bir turda biriken para, ancak oyunculardan birinin soruyu duymadan önce onu kasaya aktarması durumunda bir sonraki kişiye geçiyor. Oyuncu parayı kasaya aktardığında, ödül en alt düzeye iniyor.

Kasaya aktarılmazsa, parayı yitirme riski doğuyor. Ancak, her doğru yanıtı izleyen soru, yarışmacıya çok daha fazla para kazandırdığından, bu açığı kapatma olasılığı var.

Dominican Üniversitesi matematikçilerinden Paul Coe’ya göre, yarışmayı kazanan kişi genellikle ortaya konan ödülün yalnızca ufak bir bölümünü alıyor.

Söz gelimi, üç doğru yanıtın ardından paranın kasaya aktarılmasıyla biriken miktar, bir yanıtın ardından aktarılan miktara kıyasla daha yüksek olmasına karşın, üçlü dizilerin elde edilmesi çok daha güçtür.

Coe, ekibi, başarı oranı yüzde 67’nin üzerine çıkmadığı sürece (bu orana çok ender ulaşılabiliyor), paranın her sorunun ardından kasaya aktarılmasının oyuncular açısından çok daha kazançlı olacağını ortaya koydu.

Öte yandan, altı soruya doğru yanıt vermenin ödülü öylesine yüksek ki, parayı kasaya aktarmadan altı soruluk dizinin sonunu beklemek, en güçsüz ekipler dışında, tüm ekipler için çok daha kazançlı oluyor.

Oyuncular, her ne kadar en iyi strateji olmasa da, genellikle parayı birkaç sorunun ardından kasaya aktarmayı yeğliyorlar.

Uzmanlar muhtemelen yarışmanın yarattığı ruhsal gerginlik nedeniyle, oyuncuların altı doğru yanıtı beklemenin gerçekçi olmadığı duygusuna kapıldıklarına ve sunucunun yerden yere vuran tavrı karşısında böylesi bir girişimden caydıklarına dikkat çekiyorlar.

New Scientist’de yer alan habere göre, Coe’nun meslektaşı William Butterworth de öylesine gergin bir ortamda ekibin uyum içinde davranamayacağı görüşünü paylaşıyor.
Yayın tarihi: 20.02.2002
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.