Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En 'trendy' kafeler tapınaklarda

En 'trendy' kafeler tapınaklarda

Ekonomik sıkıntı çeken Budist tapınakları çareyi hizmetleri genişletmekte buldu. Keşişler artık yoga dersi de veriyor, garsonluk da yapıyor.

Tokyo'nun merkezindeki Kamiyacho Teras Kafe lezzetli kahvesi, ev yapımı tatlıları ve havadar terasıyla popüler bir kafenin sahip olduğu tüm özelliklere sahip. Fakat burayı asıl ilginç kılan şey, bulunduğu yer... Kafe, Komyoji Budist Tapınağı'nın içinde yer alıyor.

Kafenin 24 yaşındaki genç sahibi keşiş Keisuke Matsumoto "Kamiyacho Teras Kafe'nin insanların takılacağı bir mekân olmasını istiyorum. Belki böylece Budizm hakkında da içlerinde biraz merak oluşur" diyor.

Girişimci keşişler
Genç keşişin sabırlı olmaya ihtiyacı var çünkü Asya'ya gelişinden 1200 yıl sonra, Budizm Japonya'da kriz içinde. Ülkedeki 94 milyon Japon 2005 yılında Budist olarak kayıtlı görünüyordu ancak çoğu Budist, tapınaklara ancak cenaze töreni gibi zorunlu zamanlarda gidiyor. Bu da ülkedeki 75 bin Budist tapınağını iflasın eşiğine sürüklüyor. Çoğu rahip, ancak ikinci bir iş bularak geçiniyor. Matsumoto gibi genç rahipler de yeni gruplara ulaşabilmek için tapınakları, yoga semineri, konser gibi etkinlikler için kullanıyor.
611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.