Magazin

En sevilen örgüt AKUT

En sevilen örgüt AKUT

Galatasaray Rotaract Kulübünün düzenlediği ankette göre vatandaşların en beğendiği sivil toplum örgütü AKUT, en az beğendiği örgüt ise KADER.

Marmaris ve İstanbul Galatasaray Rotaract Kulüpleri'nin ortaklaşa düzenlediği "Sivil Toplum Örgütleri ve Gençlik" konulu panel Pineta Otelde yapıldı. Panelde "Türkiye'de Sivil Toplum Bilinci" projesinin de startı verildi.

Galatasaray Rotaract Kulübü Başkanı Ilgın Aşık, sivil toplum örgütlerini tanıtmak, gençlerin sivil toplum örgütlerine üye olup gelecekte daha aktif görevler almalarını sağlamak amacıyla 2003 Mayısına kadar sürecek paneller serisinin startını Marmaris'te verdiklerini söyledi.

1999'da deprem felaketi sonrası çalışmalarıyla dikkat çeken sivil toplum örgütlerine ilgiyi belirlemek üzere 35 bin kişi üzerinde anket çalışması yaptıklarını ve ortaya çıkan veriler ışığında proje hazırladıklarını kaydeden Ilgın şunları söyledi:

"Yaptığımız ankete göre insanlar sivil toplum örgütlerini fazla tanımıyor. Örgütler de kendisini yeterince tanıtmıyor. Türkiye'nin geleceğini değiştirecek 16-24 yaş arasındaki 17 milyon genç gelecekten umutsuz. Bu gençler, Türkiye'nin geleceği olduğunun farkında bile değil. Amacımız onlarla birlikte gelecek bir aydınlığa yürümek. İnsanlarla sivil toplum örgütleri arasındaki bağları güçlendirip katılımların artmasını sağlayacağız. İlk çalışmamıza Marmaris'ten başladık. 2003 yılında İstanbul'da yapacağımız büyük buluşmayla seriyi tamamlayacağız. Bir sonraki dönemde bu çalışmayı tüm Türkiye'ye yayarak insanlarımızın en az bir sivil toplum kuruluşuna üye olmasını sağlayacağız. İnsanlarımız örgütlere para yardımı yapmakla yetiniyor. Oysa İsviçre'de bir kişi en az 6 sivil toplum örgütüne üye."

ANKET SONUÇLARI
Galatasaray Rotaract Kulübü'nün üç yıl önce yaptırdığı anketin sonuçları da panelde ilk kez açıklandı. Ankette sivil toplum örgütlerinden, siyasilere, Avrupa Birliği'nden gençlerin gelecekle ilgili düşüncelerine kadar birçok soru soruldu. Anket sonuçlarına göre vatandaşların kendi oylarıyla seçtiği siyasilere güvenmediği, Türk insanının birinci derecede orduya, daha sonra özel kurumlara, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, devlet kurumlarına ve en son da siyasilere güvendiği ortaya çıktı. En beğenilen sivil toplum örgütünün AKUT (Arama Kurtarma Derneği), en az beğenilen örgütün ise KADER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) olduğu belirlendi.

Anket sonuçlarına göre İnsan Hakları Derneği'nin çalışmalarının beğenildiği, ancak fazla güven duyulmadığı ifade edildi. Ayrıca insanların sivil toplum örğütlerine para yardımı yapmanın dışında ilgilenmedikleri, çağrılmadıkça üye olmayı da düşünmedikleri ortaya çıktı.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.10.2002
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.