Magazin

En kapsamlı kuş kitabı

En kapsamlı kuş kitabı

"Türkiye ve Avrupa'nın kuşları" adlı kitap, kuş türlerini 3 binden fazla resim ve haritayla tanıtıyor. Kitapta, kuş türlerinin görülebilecekleri bölgeler ve göç yolları anlatılıyor.

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), "Türkiye ve Avrupa`nın Kuşları" adlı kitap hazırladı.

DHKD Genel Müdürü Tansu Gürpınar, kuşseverler için çok önemli olan kitabın orijinalinin, İngiltere`de yayınlandığını söyledi.

Gürpınar, Garanti Bankası, İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği ve Dünya Kuşları Koruma Örgütü`nün katkılarıyla hazırlanan kitapta, Türkiye ve Avrupa`daki bütün kuş türleri, görülebilecekleri bölgeler ve göç yollarının, 3 binden fazla renkli resim ve haritayla tanıtıldığını kaydetti.

Gürpınar, 29 milyon liraya satılan kitabın satışından elde edilecek gelirin, "Önemli Kuş Alanları İzleme" projelerini desteklemek için kullanılacağını belirtti.

Bazı bölgelerde av yasağının kaldırılmasını da eleştiren Gürpınar,kötü kış şartlarından kaçarak Türkiye`ye sığınan hayvanların, avcının namlusuna teslim edildiğini savundu.

Konya`da siyanürle zehirlenerek öldürülen tilkiler konusuna değinen Gürpınar, siyanürün hayvan etleriyle toprağa, oradan da suya bulaşabileceğine dikkati çekerek, "Bergama`da korktuğumuz şey Anadolu`da karşımıza çıkıyor" dedi.

Anadolu`da yaşayan kedi türleri

Tansu Gürpınar, daha önce Anadolu`da aslan, kaplan, çita ve leoparın yaşadığını belirterek, "Günümüzde Anadolu`daçok az da olsa kaplan ve leoparın yaşadığını düşünüyoruz" dedi.

Gürpınar, Latince isminin Türkçe karşılığı "Dicle Kedisi" olan kaplanın, Hakkari, Cudi ve emdinli yörelerinde var olduğunu tahmin ettiklerini de söyledi.

Toplantıda konuşan ANAP İstanbul Milletvekili Ediz Hun da kuş biliminin önemine işaret ederek, av yasağının kaldırılmasını eleştirdi. Bunun son derece yanlış olduğunu ifade eden Hun, bakanlığın kararını yeniden gözden geçirmesi dileğinde bulundu.

DHKD Dış İlişkiler Koordinatörü Nergis Yazgan, rehber niteliğindeki bu tür dokümanlara Türkiye`de ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Derneğin kurucularından Belkıs Balpınar, avcılığın yerini artık kuş gözlemciliğinin aldığını vurguladı.
Yayın tarihi: 01.02.2002
534
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.