Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En iyi karikatür Kuczynski'nin

En iyi karikatür Kuczynski'nin

23. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda birinciliği Polonyalı Pawel Kuczynski kazandı.

Brad Holland (ABD) başkanlığında Steve Brodner (ABD), Leng Mu (Çin Halk Cumhuriyeti), Mostafa Ramezani (İran), Tignous (Fransa) ile Semih Balcıoğlu, Tan Oral, Selçuk Demirel, Latif Demirci ve Hüsamettin Koçan'dan (Türkiye) oluşan Seçici Kurul, dün Antalya'da toplandı.

Ön seçiciler Kurulunun 3 bin 212 karikatür arasından seçtiği 37 ülkeden 141 sanatçının 159 eserini değerlendiren Seçici Kurul, Polonyalı sanatçı Pawel Kuczynski'yi birinci seçti.

Yarışmada ikinciliği alan İranlı sanatçı Mohammad Amin Aghaey, aynı zamanda başarı ödülünün de sahibi oldu. Ukraynalı sanatçı Yuriy Kosobukin ise üçüncülüğe layık görüldü. Yarışmanın birincisine 8 bin, ikincisine 5 bin, üçüncüsüne de 3 bin 500 dolar ödül verilecek.

Seçiciler Kurulu´nün 500'er dolarlık başarı ödülüne layık gördüğü diğer sanatçılar ise Gatto Alessandro (İtalya), Valentin Georgiev (Bulgaristan), Ludo Goderis (Belçika), Mihai Ignat (Romanya), Lubica Konkova (Slovak Cumhuriyeti), Mahmood Nazari (İran), Julian Pena Pai (Romanya), Wei Tie Sheng (Çin Halk Cumhuriyeti), Dmytro Skazhenik (Ukrayna), Muhammet Şengöz (Türkiye) ve Şevket Yalaz (Türkiye) oldu.

Yarışmanın ilk sergisi, yarın Antalya'daki IC Hotels Airport'ta açılacak. Sergi, 28 Haziran'a kadar gezilebilecek. Yarışmada derece alan sanatçılara ödülleri 8 Kasım'da İstanbul'da Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek törenle verilecek.
Yayın tarihi: 20.06.2006
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.