Magazin

En iyi basın fotoğrafları Türkiye'de

En iyi basın fotoğrafları Türkiye'de

Dünyanın en iyi basın fotoğrafları Türkiye`ye geliyor. World Press Photo tarafından düzenlenen yarışmada ödüle değer bulunan yapıtlar, 27 Kasım`dan itibaren Başkent`te sergilenecek.

Merkezi Hollanda`da bulunan World Press Photo`nun bu yıl 45. kez düzenlediği Uluslararası Basın Fotoğrafları Yarışması`nda dereceye giren fotoğraflar, Foto Muhabirleri Derneği`nin girişimleri ile Türkiye`ye getirilecek.

Düzenlenen yarışmada 123 ülkeden 4 bin 171 foto muhabirinin 49 bin 235 fotoğrafı arasından seçilen yapıtların konusunu ağırlıklı olarak geçen yıl dünyada yaşanan önemli olaylar oluşturuyor. Sergide, İkiz Kuleler`e 11 Eylül`de yapılan terörist saldırı, Afganistan`daki çatışmalar , Ortadoğu`da yaşanan çarpıcı olaylar, Arjantin`deki ekonomik kriz nedeniyle yaşanan halk ayaklanması, Hindistan`daki deprem gibi önemli olaylar kare kare sergiye taşınıyor.

Danimarkalı tanınmış foto muhabiri Eric Refner`in Pakistan`da bir mülteci kampında çektiği fotoğrafın ``Yılın Basın Fotoğrafı`` ödülünü aldığı yarışmada dereceye giren yapıtların sergilenmesi için gerekli ön hazırlıklar, World Press Photo`nun Hollanda`dan gelecek özel tasarımcısı tarafından gerçekleştirilecek.

``Genel Haberler``, ``Spot Haberler``, ``İnsanlar``, ``Günlük Hayat``, ``Portreler``, ``Spor``, ``Sanat``, ``Bilim ve Teknoloji``, ``Doğa`` ve ``Çevre`` olmak üzere 9 ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya katılmak için profesyonel fotoğrafçı olma, fotomontaja başvurmama gibi şartlar aranıyor.

Kodak, Ankara Ticaret Odası ve Çankaya Belediyesi`nin katkılarıyla hazırlanan sergideki fotoğraflar, ``www.worldpressphoto.nl`` internet adresinden de görülebilecek. Sergi, 19 Aralık`a kadar Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi`nde Başkentliler`le birlikte olacak.
Yayın tarihi: 06.11.2002
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.