Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En çok trafik kazası gece meydana geliyor

En çok trafik kazası gece meydana geliyor

Amerika ve Türkiye'de trafik kazalarının büyük çoğunluğunun gece ve uyku saatlerinde meydana geldiği açıklandı. Prof.Dr. Oğuz Köktürk, "Uyku nedeniyle meydana gelen kazalar, yaş gruplarına göre de farklılık gösterir. Kaza yapma saatleri sürücünün yaşına göre değişiyor. En yüksek kaza riski 25 yaş altı genç sürücüler arasında görülüyor. Uyku nedeniyle meydana gelen kazaların 4'te 3'ünü 25 yaş altı genç sürücüler oluşturuyor" dedi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde başlayan 5inci Ulusal Uyku ve Uyku Bozuklukları Kongresinde konuşan Prof.Dr. Oğuz Köktürk, ABD ulusal kaza istatistiklerinden örnekler verdi. Prof.Dr. Köktürk, şöyle dedi:

"Araştırmalar, uyku nedeniyle meydana gelen kazaların daha çok geceleri olduğu saptanmıştır. Öğleden sonra ve gece yarısından sonra uykululuk haliyle birlikte trafik kazaları da artış göstermektedir. Uyku nedeniyle meydana gelen kazalar yaş gruplarına göre de farklılık gösterir.

Kaza yapma saatleri sürücünün yaşına göre değişiyor. En yüksek kaza riski 25 yaş altı genç sürücüler arasında görülüyor. Uyku nedeniyle meydana gelen kazaların 4'te 3'ünü 25 yaş altı genç sürücüler oluşturuyor. Ayrıca vardiya işçileri de kaza riski taşıyor.

OSAS'lı hastalar (Opstrüktif uyku bozuklukları sendromu - horlama ötesinde uyku sırasında nefesin zaman zaman kesilmesi. Kilolu ve kısa boylu kalın boyunlu insanlarda daha sık görülür) normaldan 6 kat fazla kazalara neden oluyor.

OSAS'lı hastaların TBMM'ye taşınması ve önlem alınması şart. Aksi halde, OSAS'lılar trafikte can almaya devam edecek.'
(DHA)
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.