Magazin

Ekonomik koşullar anneliğe engel

Ekonomik koşullar anneliğe engel

İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Doktor Fadıl Ayas, ekonomik koşulların kadınların doğum yapma yaşını yükselttiğini söyledi. Ayas, "Ekonomik koşullar nedeniyle aileler çocuk planlarını ileri yıllara erteliyor. Kadınların ileri yaşlarda çocuk sahibi olması nedeniyle sezaryan ile doğumlar da arttı" dedi.

Türkiye'de geçen dönemlerde 18 ile 20 olan doğum yaşının 30'un üzerine çıktığına dikkati çeken Ayas, ailelerin çocuk sahibi olmadan önce ekonomik koşuları düşündüğünü belirterek, "Artık evli çiftler çocuk sahibi olmadan önce bütçelerini düşünüyor. Evli çiftler çocuk yetiştirmenin zorluğunun farkında. Ekonomik koşullar nedeniyle aileler çocuk planlarını ileriki tarihlere erteliyor. Eskiden ortalama 18 ile 20 olan doğum yaşı 30'un üzerine çıktı" diye konuştu.

Ayas, kadınların ileriki yaşlarda çocuk sahibi olması nedeniyle sezaryanın arttığını belirterek, "Normal doğuma karşılık sezaryan ile doğum arttı. Bu da kadınların ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmasından kaynaklanan nedenlerden biri. Normal doğum daha sağlıklı. Ancak ileriki yaşlarda doğum yapmak tehlikeli olduğu için bebeğini riske atmak istemeyen anneler sezaryan ile doğumu tercih ediyor" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.10.2002
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.