Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Ejder Yaşar'a yuva bulundu

'Ejder Yaşar'a yuva bulundu

Nesli tükenmek üzere olan ejderhaların bir türü, 10 gün önce Silopi'de bulundu.

Şırnak Valiliği'ne teslim edilen ve bir süre Emniyet Müdürlüğü bahçesinde bakılan ejderhayı, konferans vermek üzere Şırnak'a giden Prof. Dr. Orhan Kural fark etti.

Prof. Dr. Kural, yemeyi reddeden ve oldukça zayıflayan ejderhayı, bakılması için Darıca'daki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'ne getirtti. Türkiye şartlarında yaşama şansı pek bulunmayan ejderhaya, 'Yaşar' adı verildi.

Park veterineri tarafından muayene edilen ve serum takılan 'Yaşar', yemek yemeyi reddettiği için elle beslenmeye çalışılıyor. Hayvanat Bahçesi'nde yaklaşık bir yıl önce İsviçre'den getirtilen sağlıklı bir ejderha daha bulunuyor. Ejderhaların önemli ortak özellikleri avlanmalarında ağızlarındaki sıvıyı kullanmaları.

Avlarını önce ısırıyor, ardından ağızlarındaki sıvıyı enjekte ediyorlar. Sıvı, yaranın kapanmasını engellediği için av kısa sürede ölüyor. Ve ejderha için yenilebilir hale geliyor. Ejderhaları bu nedenle insanların beslemesi son derece tehlikeli.
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.