Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eğitimcilerden "Harry Potter" uyarısı

Eğitimcilerden "Harry Potter" uyarısı

J.K Rowling'in "Harry Poter" serisi eğitimciler tarafından "ölüm" temasını doğal bir öç alma biçimi olarak ele aldığı düşüncesiyle eleştiriliyor.

Tüm dünyada 90 milyondan fazla satan ve 40 dile çevrilen J.K.Rowling'in "Harry Potter" serisi, "Öğretmen Dünyası" dergisinde Aynur Vural tarafından farklı bir yönüyle ele alındı. "Harry Potter", okurun yaşına, ahlaki ve sosyal gelişimine göre farklı sorunlar yarattığı gerekçesiyle eleştirildi. Vural incelemesinde, yayınlandığı günden buyana pekçok eleştiri alan, ancak bu eleştirilere rağmen ençok satan kitaplar listesinde üst sıralara oturan "Harry Potter"ın "ölüm" temasını doğal bir öç alma biçimi olarak gösterdiğini belirtti.

Özellikle, 7-8 yaş grubu çocuğun, henüz taklit sürecinde olduğu belirtilen yazıda, bu dönemde çocuğun kendisine model edindiği kişilerin çok önemli olduğu vurgulandı. Dergide, "Çocukların lider, güçlü kişiliklerle özdeşleşme isteği ve eğilimi; sosyal çevrede de sık rastlanılan bir durumdur. Çocuklar, şiddete, rekabete ve yok etmeye dayalı sanal bir dünyada, her zaman `güçlüden yana' olmak zorunda kalmışlardır. Güçlü `kötü' bile olsa" denildi.

Yazar Richard Abbanes'in görüşlerine de yer verilen dergide Rowling'in, romanları yoluyla ilettiği derslerin pozitif olmaktan oldukça uzak olduğu kaydedildi. Abbanes'e göre, kitapta yalan söylemek, hırsızlık, hile yapmak mazur gösterilirken, bunların eğlenceli olduğu bile vurgulanıyor.

Ayrıca kitapta, büyü yapmanın heyecan verici, yakalanmadığın sürece kuralları çiğnemenin önemli olmadığının ileti olarak verildiğini iddia eden Abbanes, kitapta intikamın kabul edilebilir bir davranış olarak gösterildiğini de savunuyor.

"Harry Potter" kitaplarının genel olarak büyü ve büyücülüğü yüceltmek anlamına geldiği belirtilen dergide, çocukların kötümserliğe özendirildiği kaydedildi. Dergide, Rowling'in kitabında iyilerin ve kötülerin birbirlerine karşı şiddet kullandığı, kan sözcüğünün sıklıkla geçtiği dile getirilirken, "Harry Potter" dizisinin "Küreselleşme" motifleriyle yeniden şekillendirilmek istenen bir dünyada, düzenin ürünü olduğu öne sürüldü.
(anka)
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.