Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eğitim Gönüllüleri'ne devletten 50 milyar

Eğitim Gönüllüleri'ne devletten 50 milyar

2002 bütçesine dernek ve vakıf gibi kuruluşlara yardım amacıyla konulan 1.650 trilyonluk ödenekten, en fazla pay 50 milyar lira ile Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na gitti.

Hükümet, 2002 yılı bütçesinde, dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri oluşumlar için ayrılan 1 trilyon 650 milyar liralık yardım ödeneği pastasından en büyük dilimi Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na ayırdı.

Maliye Bakanlığı bütçesine konulan ve Bakanlık tarafından kullandırılacak ödenekten 79 vakıf ile 75 dernek yararlanacak.

Ödeneğin 50 milyar liralık bölümü, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in de çalışmalarına destek verdiği Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na tahsis edildi.

2002 yılında bütçeden en yüksek tutarda yardım alacak kuruluş olan bu Vakfı, 40 milyar liralık payla Sağlıkta Umut Vakfı, 30'ar milyar lira ile Türk Parlamenterler Birliği ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve 25'er milyar liralık paylarla, Cem Vakfı, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı, Türk Ocakları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Afyon ubesi, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu izledi.

TOSYÖV'e 23 milyar, Atatürkçü Düşünce Derneği, İnönü Vakfı, Celal Bayar Vakfı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Gaziantep ubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Sağlıklı Bebekler İçin Elele Vakfı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıdaki kuruluşa da 1 milyar lira ile 20 milyar lira arasında değişen tutarlarda yardım yapılması kararlaştırıldı.
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.