Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Edison'un rakibi bir Türk

Edison'un rakibi bir Türk

Asıl işi dekorasyon olan Sait Biçkes, pratik icatlar peşinde. Son icadı, kendisinin deprem feneri dediği, pilleri 48 saat dayanan bir ampul.

"Ülkemizde Batı hayranlığı var, biz de bir şeyler yapabiliriz diyen yok" diye yola çıkan Sait Biçkes, pratik eşyalar tasarlıyor. Asıl işi dekorasyon olan Biçkes'in son tasarımı ise patenti inceleme aşamasında olan ampul şeklindeki fener. Biçkes 'deprem feneri' dediği bu ampulün, birçok alanda kullanılabileceğini söylüyor.

Şeffaf ampul akrilik malzemeden yapılmış, darbelere dayanıklı ve içinde bir küçük led, en küçüklerinden beş tane pil, direnç, duy, lastik conta ve yay var. Pilleri yaklaşık 48 saat dayanıyor. Aynı zamanda bir anahtarlık gibi küçük olması sayesinde deprem sonrası göçük altında kalanlar için büyük bir avantaj. Biçkes ürünün Türkiye'de Endüstriyel Tasarım Tescil ve Faydalı Model müracaatlarını Türk Patent Enstitüsü'ne yapmış ve uluslararası başvuru aşamasına getirmiş.

"Ülkemizi uluslararası arenada çeşitli ürünlerle tanıtmak amacıyla yıllardır araştırma yapıyorum. Son olarak da Edison'un icat ettiği ampulün içini doldurarak, milyonlarca insanın kullanabileceği nitelikli ve ekonomik bir ürün haline getirdim" diyen Biçkes, Türkiye'de insanların bu tip çabalara ilgisizliğinden dertli.

"Bunları yapabilmek için ürünün prototipini ilk önce Bakanlar Kurulu'na gönderdim. İlgi gördüğü bilgisini aldıktan sonra sembo-lü olduğu için AK Parti'ye ulaştırdım.Ancakkimse aramadı" diyor. Biçkes ürünün prototipini mutfak dolaplarına kulp olarak takmış. Böylece geceleri su içmeye kalktıklarında mutfağın ışığını yakmak zorunda kalmıyorlar... Biçkes, maliyeti 1 milyon 300 bin lira olan ampulü, gerekli finansal desteği bulup üretimini yapabilirlerse 2 milyon liraya satmayı planlıyor.

Dalgıçlara ışık
Mini fenerin kullanılabileceği alanlar şunlar:
 • Amatör dalgıçlara su altında görüş kolaylığı,

 • Olta balıkçılığında misina ucuna takılarak verimli avlanma,

 • Küresel gövdesiyle mercek işlevi ve gün ışığını odaklaması,

 • Beyaz ışıklı mercek gövdesiyle küçük detayların tespiti,

 • Mobilya sektöründe dolap ve çekmece kulpu olarak,

 • Mükemmel bir el feneri işlevi gören anahtarlık,

 • Değişik bir dizaynla stop ve sinyal lambaları olarak otomobillerde.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 16.04.2004
  545
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.