Magazin

Edebiyatçılardan savaşa tepki

Edebiyatçılardan savaşa tepki

Aralarında şair ve yazarların bulunduğu 114 edebiyatçı, Irak´a saldırının durdurulmasına katkıda bulunmak amacıyla ABD ve İngiltere´nin ürünlerini boykot kararı aldı. Amaç, "Amerikan ve İngiliz ürünleri kullanmayarak Irak topraklarındaki işgalin durdurulmasına katkıda bulunmak."

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı´nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Girişimci Kurul üyesi Ataol Behramoğlu, boykot kararının üç yazarın önerisi üzerine geliştiğini ve sonra bu konuda imza toplanmaya başlandığını belirtti. Kısa sürede çok sayıda yazarın kampanyaya imza verdiğini belirten Behramoğlu, şunları söyledi: ´´Tevfik Fikret´in 100 yıl önce dediği gibi ´kanlı lokmaları paylaşıyor emperyalist güçler´... Bunlardan utanç duyuyoruz. Bizim yazarlar, şairler olarak silahımız yok. Bizim gücümüz hümanist değerleri savunan yapıtlarımızdır. Yapıtlarımızın yanı sıra ´yazarlar ve şairler olarak başka neler yapabiliriz?´ diye düşündük. Bu hareket doğdu. Önerimiz, bu emperyalist saldırıyı yürütenlerin mallarının protestosudur.´´ Şair ve yazar Küçük İskender tarafından okunan basın açıklamasında da, ´´Aşağıda imzası bulunan edebiyatçılar ve yazar örgütleri, uluslararası hukuku hiçe sayarak Irak´a insanlık dışı bir saldırı düzenleyen Amerika ve İngiltere´yi protesto etme kararı almıştır. Amaç, Amerikan ve İngiliz ürünleri kullanmayarak Irak topraklarındaki işgalin durdurulmasına katkıda bulunmaktır´´ denildi.

BOYKOT İNTERNETTE
Girişimci Kurul Üyesi İbrahim Baştuğ da kampanyaya daha geniş katılım sağlayarak kalıcı bir etki oluşturmak için bir internet siteside hazırladıklarını belirtti. Baştuğ, ´www.insanburgerkankola.com sitesine yazarların dışında diğer vatandaşların da girerek, boykota ilişkin bilgi alabileceklerini ve imza kampanyasına katılabileceklerini vurguladı. Toplantıda söz alan yazar Adalet Ağaoğlu, boykot girişiminin yanı sıra, ´´Irak´a saldırı koalisyonu´´nda yer alanların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´nde yargılanmaları için de sürekli çağrıda bulunulması gerektiğini dile getirdi. Vecdi Sayar da kamuoyunun savaşa tepkisini göstermekte cesaretlendirilmesi için edebiyatçıların da miting alanlarında görülmesinin faydalı olabileceğini belirterek, tüm edebiyatçıları 6 Nisan Pazar günü Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı´nda yapılacak mitinge katılmaya çağırdı. Basına dağıtılan yazılı açıklamada, boykot kararına imza at ve aralarında Alpay Kabacalı, Aslı Erdoğan, Bilgesu Erenus, Cezmi Ersöz, Erdal Öz, Leyla Erbil, Hilmi Yavuz, Nihat Behram ve Müge İplikçi´nin de bulunduğu 114 şair ve yazarın ismi de yer aldı. Açıklamada, ayrıca karara Edebiyatçılar Derneği, Pen Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası´nın da destek verdiği belirtildi.
(AA)
Yayın tarihi: 04.04.2003
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.