Magazin

Ebru Gündeş'e 7 milyon TL'lik şok!

Ebru Gündeş'e 7 milyon TL'lik şok!

Ünlü şarkıcının yalısında misafir ettiği bir antikacı, tablo ve tombakların sahte olduğunu söyledi.

ebru gündeş

Bugün Gazetesi'nden Tuncay Opçin'in haberine göre; antika vemüzayede piyasası büyük birskandalla çalkalanıyor. Ünlü sanatçıEbru Gündeş'in yalısını dekore etmek için aldığı resim ve tombaklar sahte çıktı. Gündeş, geçen yıl satın aldığı yalıyı baştan aşağıya dekore etmeye karar verdi. Bunun için eskiİstanbul resimleri, tombak ve Beykozişi cam toplamaya başlayan sanatçı, Bali Antik, Antik A.Ş. ve RaffiPortakal'dan 13 tablo satın aldı.

7 MİLYON TL HARCADI

Gündeş, resim satın alırken İstanbulmanzaralı olmalarına dikkat etti. Gündeş'in satın aldığı 13 tablonun12'si Eugene Filandin, DiyarbakırlıTahsin, Fahrelnisa Zeid, Pirreur Bardin, Nazmi Ziya, Fausto Zonaro, DeMango, Hikmet Onat, Hoca Ali Rıza ve Fabius Birest imzalarınıtaşıyor.

Ünlü sanatçı Portakal Sanat Evi'nin geçen sene düzenlediği Damien Hirst'ün "Spin Paintings" sergisindenise 'Kelebek' tablosunu beğenerekkoleksiyonuna kattı. Gündeş sadeceresim alımları için 7milyon liranın üzerinde para harcadı.

'12 TABLO SAHTE' İDDİASI

Ancak bu resimleri gören Ebru Gündeş'in aile dostu bir antikacı, ünlü sanatçıyıresimlerden 12'sinin sahte olduğu yönünde uyardı. Hatta Fabius Brest resminde imzayerinin kazındığını ve imzanın sonradan atıldığını gösterdi. Raffi Portakal'dan alınan 'Kelebek' tablosunda ise bir sorun çıkmadı.

Gündeş sahte olduğu iddia edilen 12 resimden 6'sını Bali Antik'ten, diğerlerini ise Antik A.Ş'den aldığını belirtti. Sanatçı bunun üzerine tabloları, resim eksperi Bayram Karşit'e göstererek 'gerçek' olduklarına dair rapor aldı. Ancak resimlere 'gerçektir' raporu verenBayram Karşit'in aynı zamanda resimleri satan kişilere de danışmanlık yaptığı ve onlara da rapor verdiği anlaşıldı.

Eksperden iki farklı rapor

İlginç bir olay da Gündeş'in koleksiyonuna kattığı Hoca Ali Rıza'ya ait resimde yaşandı. Resim Gündeş'e satılmadan önce, antika piyasasının en önemli merkezi Çukurcuma'dabir antikacıdaydı. Bu antikacı Gündeş'in İstanbul manzaralı resimler topladığınıöğrenince, resmi sanatçıya göstermek istedi. Bunun için de eksper Bayram Karşit'e giderek orijinal raporu almak istedi. Ancak Karşit, resmi görür görmez, "Bu resim sahte. O yüzden orijinal raporu vermedik" dedi.

Bu olaydan kısa bir süre sonra aynı resim, değerinin çok altında bir fiyata eskiuyuşturucu kaçakçısı, 'Kör Hamit' lakaplı Siirtli Hamit Karataş ve bir ortağı tarafından satın alındı. Bayram Karşit bu defa resme 'orijinal' raporu vererek, resmin Ebru Gündeş'e 220 bin liraya satılmasını sağladı. Konuyla ilgili görüştüğümüz eksper Bayram Karşit, resimlerle ilgili vermiş olduğu raporların arkasında olduğunu belirtti. Karşit, resimlerde hiçbir problem olmadığını, bu dedikoduları kendisini çekemeyenlerin çıkardığını belirtti.

(Medya Faresi)

Yayın tarihi: 28.05.2013
661
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.