Magazin

Drakula'nın Kütahya seyahati

Drakula'nın Kütahya seyahati

Düşmanlarını kazığa vurdurduğu için "Kazıklı Voyvoda" diye anılmasının yanı sıra "Vampirlerin atası Kont Drakula" olarak da bilinen 3. Vlad´ın, Kütahya´nın Emet İlçesi´ne bağlı Eğrigöz Beldesi´ndeki kalede hapis yattığı öne sürüldü.

Drakula´nın hayatının anlatıldığı yabancı İnternet sitelerinde, 3. Vlad´ın Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından esir edildikten sonra Eğrigöz Kalesi´nde hapsedildiğine dair bilgilerin yayılmasının ardından, Eğrigöz Beldesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Eğrigöz Kalesi´nden, "Drakula" olarak efsaneleşen vampirin hapsedildiği yer olarak söz eden İnternet sitelerinde, sarp kayalıkların üzerinde kurulan, dört yanı uçurumlarla kaplı olduğu içinkaçması imkansız olan bu kaleden sadece "Drakula"nın kaçtığı belirtiliyor.

Kaçamasın diye Kütahya'ya getirildi
Bazı sitelerde de, Drakula´nın bu kalede kaldığı süre içinde Türkçe öğrendiği, Türk gibi giyindiği ve "Şeytan ile burada anlaştığı" ileri sürülüyor. Eğrigöz Kalesi ile ilgili yöre halkı arasında yayılan rivayetler de, İnternet'teki bilgileri doğruluyor. Eğrigöz Belediye Başkanı Ahmet Özer, atalarından ulaşan bilgilere göre, "Kazıklı Voyvoda"nın beldelerindeki kalede altı ayla iki yıl arasında hapsedildiğini öne sürdü. Yörelerinde "Kazıklı Voyvoda" ile ilgili çok sayıda söylentinin yayıldığını anlatan Özer, şunları söyledi: "Kazıklı Voyvoda´nın bizim kalede hapsedildiği kesin. Kendisi çok zalim bir insanmış. Tutuklanmış ve kalemize getirilmiş. Eğrigöz Kalesi´nin tercih edilmesindeki en büyük etken ise çevresindeki uçurumlar nedeniyle mahkumların kaçamayacak olmasıymış. Yabancı turistler, kaleyi ziyaret etmek üzere beldemize geliyor. Bize Kazıklı Voyvoda hakkında bildiklerimizi soruyorlar. Yol bağlantıları tamamlanmadığı için biz bile kaleye güçlükle ulaşırken, onlar buraları nasıl buluyor anlamak gerçekten çok zor."

"Böyle bir belge yok"
Kütahya Kültür Müdürlüğü yetkilileri, bir süre önce Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilen kalede, "Kazıklı Voyvoda" olarak bilinen 3. Vlad´ın hapsedildiğine dair ellerinde belge bulunmadığını belirttiler. Yöre halkı arasında bu tür söylentilerin yaygın olduğunu kaydeden yetkililer, "Bu söylentileri kanıtlamak mümkün değil. Ancak, insanlarbuna inanıyorlar ve yurtiçinden ve yurtdışından ziyaret için buraya geliyorlar" dedi.

Voyvoda tarihçesi
15. yüzyılda yaşayan, hayatı İrlandalı yazar Bram Stoker´ın "Drakula" adlı ünlü vampir romanına esin kaynağı olan Eflak (bugünkü Romanya) Prensi 3. Vlad, 1456-1462 yılları arasında hükümdarlık yaptı. Transilvanya prensi olarak Rumen tarihinde "ulusal kahraman" olarak görülen 3. Vlad, cezalandırmak istediği kişileri kazığa oturttuğu için Türkler tarafından "Kazıklı Voyvoda" olarak tanınıyor. 1461 yılında Osmanlılar´a karşı isyan başlatan 3. Vlad´ın ordusu, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet´in 1462´de yaptığı seferde yenildi. 3. Vlad, kaçmak istemesine rağmen yakalanarak esir edildi. Kaynaklarda, 1476 yılında ölen 3. Vlad´ın hapsedildiği yerle ilgili bilgi bulunmuyor.
Yayın tarihi: 19.03.2003
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.