Magazin

Dr. Ölüm'ün son kurbanı kendisi

Dr. Ölüm'ün son kurbanı kendisi

İngiltere'de meslek hayatı boyunca 215 hastasını eroin enjekte ederek öldüren ve 15 kez müebbet hapse mahkum olan aile hekimi Harold Shipman, yaş gününün arifesinde cezaevindeki hücresinde kendini asarak intihar etti.

Seri katil Shipman, hastalarını yüksek dozda eroin vererek öldürmüştü. Wakefield Cezaevi yönetimi, Shipman'ın dün sabah yapılan yoklamada hücresinde asılı bulunduktan 2 saat sonra yaşamını yitirdiğini açıkladı. İngiltere'nin kuzeyinde Manchester kenti dışındaki Hyde kasabasında aile hekimliği yapan Shipman, Ocak 2000'de, 15 yaşlı kadına öldürücü dozda eroin enjekte etmekten 15 kez müebbet hapse mahkum olmuştu. Mahkumiyetinden sonra yapılan soruşturmada 1975-1998 yılları arasında da 200 hastasını daha öldürdüğü ortaya çıkan Shipman'ın kurbanlarının yaşları 41 ila 93 arasında değişiyordu. Kurbanlarının 171'i kadın, 44'ü erkek idi. Shipman'ın, yıllarca fark edilmeden hastalarını öldürmesi ülkede halk arasında korkuya neden olmuştu. "Dr. Ölüm" adı takılan Shipman, karşın, hastalarını neden öldürdüğüne ilişkin sorulara yanıt vermemişti. Shipman, ağrısı olan hastalara, son derece yumuşak bir ses tonuyla ağrı kesici iğne yapacağını söylüyordu. Kollarını sıvayan hastalara, nazik tavırlarla ölümcül uyuşturucuyu enjekte ediyordu. İngiltere'de Shipman'ın intiharının ardından, intihar etme olasılığı yüksek bir mahkumun nasıl bunu başardığına ilişkin tartışmalar başladı.

Kurban yakınları öfkeli
Shipman'ın intihar etmesi, özellikle kurbanlarının yakınlarını öfkeye boğdu. Kurbanların yakınları, "Aldatıldık. Cani katilin niye öldürdüğünü asla öğrenemeyeceğiz. Sırrını da beraberinde mezara götürdü" dediler. 73 yaşındaki annesi Shipman tarafından öldürülen Teğmen Danny Mellor, "Son derece korkak biri olduğu ortaya çıktı. En kolay yolu seçti. Bir gün ona, niye insanları öldürdüğünü sormayı hayal ediyordum. Ancak bu olasılığı benden aldı götürdü" diye konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.01.2004
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.