Magazin

Dört kişiden biri şişman

Dört kişiden biri şişman

Türkiye'de her dört kişiden biri şişman. Başlı başına bir hastalık olan şişmanlık, kanser, şeker ve tansiyon gibi bir çok hastalığa yol açıyor.

Türkiye'de her 4 kişiden birinin şişman olduğuna ve şişman insan sayısının giderek arttığına dikkat çeken uzmanlar uyarıyor. Uzmanlara göre, şişmanlık başlı başına bir hastalık ve mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Üstün Korugan, Türkiye'de toplumun yaklaşık yüzde 25'inin obez (şişman) olduğunu bildirdi.

Bu oranın kadınlarda daha yüksek olduğunu dile getiren Korugan, "işmanlık erkeklerde yüzde 17-18 oranında iken kadınlarda yüzde 33 olarak gözüküyor" dedi. Korugan, 40 yaş üstünde yaşlanma ile birlikte metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak şişmanlık oranının arttığını vurguladı.

Gittikçe şişmanlıyoruz

Toplumda şişman insan sayısının gidererk arttığına dikkat çeken Korugan, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

-Buzul çağ: 700 bin yıl boyunca insanoğlu defalarca buzul çağına girip çıktı. 10 bin yıl önce bunun sonucusu yaşandı. Buzul çağı sonrasında insanlar yiyecek bitki bulamaz ve hep et yer, buzul çağda yağla korunup enerjiler tutumlu harcanır. Daha sonra bolluk başlayınca karbonhidratlı besinler yenilmeye başlandı. Bu şişmanlığın genetik faktördür.

-Fast food: işmanlıkta ikinci faktör ayak üstü atıştırma olarak da nitelendirilen fast food beslenme tarzı. Bu beslenme türü yağdan zengindir ve şişmanlığa yol açar.

-Konforlu yaşam: Üçüncü faktör insanların yaşamlarının daha konforlu hale gelmesi. Bunun sonucunda da daha az hareket ediliyor. Küçük çocuklar arasında dahi şişmanlık sıklığı artıyor. Çünkü top oynamak yerine bilgisayar başında zaman geçiriyorlar."

işmanlığın başlıbaşına bir hastalık olduğuna ve bir çok hastalığı da davetiye çıkardığına dikkat çeken Korugan, şişmanlığın şeker, damar sertliği, yüksek tansiyon, eklem hastalıkları ve kanser (göğüs, bağırsak, prostat kanseri) artırdığını vurguladı.

Korugan, hangi yaşta olursa olsun şişmanlayan insanların mutlaka bir doktora görünmesini önerdi.

Şişman mısınız?

"işman mıyım" sorusunun yanıtını bulmak için, bütün dünyada uygulanan çok basit bir yöntem bulunuyor.

Beden Kitle İndeksi (BKİ) ya da İngilizce bilinen adıyla Body Mass Index (BM) denen ve kolayca hesaplanabilen bir oran yoluyla, herkes kendi kendine fikir sahibi olabiliyor:

Vücut ağırlığı (kg) olarak boyun metre cinsinden karesine (m2) bölündüğünde çıkan sonuç beden kitle indeksini veriyor.

Yani BKİ: kilo(kg)/boy(m2) şeklinde hesaplanıyor. BKİ 18.5 kg/m2'nin altında olanlar zayıf; 18.5-25 kg/m2 arasında olanlar normal; 25-30 kg/m2 arasında olanlar fazla kilolu; 30-40 kg/m2 arasında olanlar obez; 40 kg/m2'nin üstünde olanlar ileri derece obez kabul ediliyor.
Yayın tarihi: 22.02.2002
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.