Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Dominant' Blair 'güvenilir'e karşı

'Dominant' Blair 'güvenilir'e karşı

Erkeksi hatların ilk bakışta 'güvenilmez', ince hatların ise 'güvenilir' bulunduğunu, Tony Blair'in oynanmış resimleri de kanıtladı.

İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi araştırmacıları, başkaları hakkındaki ilk düşüncelerin dış görünüşe göre şekillendiğini söyledi. Yüz hatlarının bir insanı sevme ve güvenilir bulma üzerinde etkili olduğunun tespit edildiğini belirten araştırmacılar, bu durumun oy verirken de etkisini gösterebileceğini ifade etti. Araştırmalarda, geniş çene, küçük gözler ve büyük bir burun gibi erkeksi hatların 'dominant' ve 'güvenilmez' izlenimler uyandırdığı; büyük gözlü, küçük burunlu ve ince dudaklı insanların ise güvenilir bulunduğu ortaya çıktı.

Siyasilere yapılamaz
Londra'daki bir sergide İngiltere Başbakanı Tony Blair, Liberal Demokrat Parti lideri Charles Kennedy ve muhafazakâr lider Michael Hoyard'ın da değiştirilmiş resimlerini hazırlayan araştırmacılar, ziyaretçilerin bu resimlere verdiği tepkileri ölçmeye başladı. Araştırmacılar, bu görüntülerin bulgularını desteklediğini kaydetti. Ancak uzmanlar, her zaman göz önünde olan ve nasıl göründükleri çok iyi bilinen politikacıların yüz hatlarını değiştirmenin muhtemel olmadığını da sözlerine ekledi.
(Milliyet)
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.