Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

İGDAŞ'ın internet sitesinde doğalgazın daha verimli kullanılabilmesi ve bu yolla faturaların düşürülebilmesi için tavsiyelerde bulunuluyor.

Doğalgaz faturalarındaki artışlar gündemi meşgul ederken, İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ), doğalgazın verimli kullanımına ilişkin bazı tavsiyelerde bulunuyor.

İGDAŞ`ın internet sitesinde, doğalgazın verimli kullanımı için bazı kurallara uymak gerektiği belirtiliyor.

Sitede, doğalgazla "ev ısıtma" için şu tavsiyelerde bulunuluyor:

- Çatı izolasyonunuz yetersiz ise, izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

- Sistemlerinize zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz en uygun seviyede olacaktır.

- Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

- Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizi örtülü tutunuz. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.

- Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar ile engellemeyiniz, kapatmayınız.

- Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

- Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

- Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz.

Sıcak su ve pişirmek

İGDAŞ`ın sıcak su ile yemek pişirmeye ilişkin önerileri ise şöyle:

- Sıcak Su Termostatınızı 50C`ye ayarlayınız. Su ısıtma kontrol vanasını "pilot" konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.

- Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.

- Sıcak su borularının yalıtımını yapınız. Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

- Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız. Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız. Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.

Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız. Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz. Kullanılmayan ocak gözlerini kapatınız. Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.

Yalıtım

Sitede, enerji tasarrufu için şu pratik bilgiler yer aldı:

- Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20C konfor sıcaklığına ayarlayınız. Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.

- Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız. Geceleri uyurken kalın örtünerek oda sıcaklığını 16?C ile 18?C`a düşürünüz.

- Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 nemlendiriniz. 18C ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20C`nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.

- Çok soğuk günlerde özellikle yaşlı ve çocuklar bal, şeker, pekmez ve vitaminle bulundukları sıcaklıktan 2C fazla konfor hissedebilir.

- Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız. Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.
Yayın tarihi: 03.01.2002
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.