Magazin

Dişçi korkusuna karşı gülme gazı!

Dişçi korkusuna karşı gülme gazı!

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde dişçi korkusuna karşı 'gülme gazı' kullanılacak.

Başhekim Muammer Gözlü yöntemi anlattı: "Türkiye'de bir ilk olan Bilinçli Sedasyon Ünitesi için tüm hazırlıklar tamam. Önce meyve suyuna karıştırılan midazolam isminde bir sıvıyla hastanın rahatlaması sağlanıyor. Yaşa göre farklı miktarda kullanılan sıvı, 10-20 dakika sonra etkisini gösteriyor, bir saat boyunca hastanın rahatlamasını sağlıyor. Meyve suyunu içtikten 10 dakika sonra da, hiç yan etkisi olmayan 'gülme gazı' denilen azot protoksit veriliyor.

Hasta, cihazdan verilen bu gazla koruyucu refleksleri kaybolmadan diş tedavisine hazır hale getiriliyor. Hasta tedaviyi, dolgu makinesinin sesini, duyduğu acıyı hatta kendisini muayene eden doktoru bile hatırlamaz. Hafif sersemlik yaratan gülme gazı, hastayı rahatlatarak gülümsemesini sağlıyor ve korkuları yok ediyor."

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler içinde bu ünitenin ilk kez hastanelerinde kurulduğunu belirten Gözlü, "Avrupa'da sıkça kullanılan yöntem, 20 bin dolara mal olacak, mayısta açılacak. Önümüzdeki yıllarda da diş tedavisi öncesi psikolojik terapi yapmaya başlayacağız" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 26.03.2005
500
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.