Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dikkat uçuk geliyor!

Dikkat uçuk geliyor!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi tarafından "Dikkat, uçuk geliyor!" sloganı ile bastırılan broşürde, dünya nüfusunun yüzde 80'inin ve Türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeni ile acı çektiği belirtiliyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi tarafından bastırılan ve uçukla ilgili uyarılar bulunan broşürde, "Uçuk ciddi vebulaşıcı bir enfeksiyondur. Genellikle dudak, ağız, burun delikleri çevresinde ortaya çıkan uçuk, dokunulursa vücudun diğer bölümlerine bulaşabilir" ifadelerine yer veriliyor. Uçuğun çıkmadan önceki ilk 24 saatte karıncalanma, kaşınma, yanma,kızarma ve şişme gibi belirtiler oluştuğuna işaret edilen broşürde, "Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun yüzde 80´inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini ve Türkiye´de her yıl 8 milyonkişinin uçuk nedeni ile acı çektiğini gösteriyor. Uçuk, ön belirtileriile yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuk virüsü ile (Herpes simpleks) ilk 5 yaş arasında karşılaşılır. Vücudun zayıf düştüğü sters, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve UV ışınları, adet dönemi, hamilelik gibi dönemlerde uçuk virüsü aktif hale geçebilir" deniliyor.

Broşürde uçuğun dikkat edilirse kontrol altına alınabileceği belirtilerek, virüsün aktif olmasına sebep olan durumlardan sakınılması ve ön belirtiler görüldüğünde bölgeye kısa aralıklarla uçuk kremleri uygulamak gerektiğine de dikkat çekilerek, "Uçukta alkol ve antiseptik ile ağrı kesici ilaçlar, uçuk kremleri ve uçuğa buz uygulamak en etkili tedavi şekilleridir" ifadeleri yer alıyor.

"ÖZELLİKLE KİMLER RİSK ALTINDA?"
Uçuk virüslerinin bazen tehlikeli olduğu anlatılan broşürde, şu uyarılarda bulunuluyor:
-Uçuğunuz tedaviye rağmen 10 günden daha uzun süre devam ediyorsa,
- Uçuk bir bebekte yada 6 yaşından küçük bir çocukta çıkmışsa,
- Özellikle gözleriniz ve cinsel organınızda uçuk çıkmışsa,
- Uçuk ile birlikte baş ağrısı, ateş ve kas ağrısı şikayetleri oluşmuşsa,
- Uçuk sarı renkte iltihaplı ise,
- Bağışıklık sisteminizi baskı altına alan ilaçlar (Örneğin kortizonlu ilaçlar) kullanıyorsanız, zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekiyor.
(AA)
Yayın tarihi: 26.07.2003
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.