Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dijital Kuran'da aptes tartışması

Dijital Kuran'da aptes tartışması

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Çeker, Konya'da satışa sunulan 'Hatimmatik'in aptessiz okunabileceğini belirtirken, Diyanet bu görüşe karşı çıktı...

Kuranı Kerim'in tamamını hem sesli olarak okuyan hem de İngilizce ve Fransızca altyazılı olarak görüntüleyen "Hatimmatik"in aptessiz okunup okunamayacağı tartışmaya neden oldu.

Konya'daki Mevlana Hac Malzemeleri A.Ş'de "Hatimmatik" adıyla 180 milyon liradan satışa sunulan dijital Kuran'ın hafızasında, orijinal Kuran'da bulunan 114 sure ve 6666 ayetin tamamı bulunuyor.

Büyük ilgi var
Daha çok hatim amacıyla kullanılan ve daha çok toplu olarak hatim indiren kadınların büyük ilgi gösterdiği dijital Kuran'ın aptessiz okunup okunamayacağı tartışmasını da beraberinde getirdi.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, cihazdaki yazıların sadece bir yansıma olduğunu ve aptessiz okunabileceğini söyledi.

'Kesinlikle okunamaz'
Bu görüşe karşı çıkan ve dijital Kuran'ın yansıma da olsa kutsiyet taşıdığını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ne olursa olsun, yazılar kutsaldır. Kesinlikle aptessiz taşınmaz, okunmaz, uluorta yerlere konulmaz, gizli ve ulaşılamayacak yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir."
(Milliyet)
Yayın tarihi: 28.01.2004
426
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.