Magazin

Derin ekolojik çöküşü yaşıyoruz

Derin ekolojik çöküşü yaşıyoruz

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), dünyanın son derece derin bir ekolojik çöküşle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

TEMA Vakfı tarafından "22 Nisan Dünya Günü" nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, dünyanın 65 milyon yıldan bu yana en büyük hayvan nesli kaybı dalgasını yaşadığı belirtilerek, kuş neslinin habitat kaybı ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan diğer nedenlerden dolayı doğal oranından 50 kat daha hızlı tükendiği kaydedildi. "Dünyamız, her tür ölçüme göre, son derece derin bir ekolojik çöküşle karşı karşıya" denilen açıklamada, her gün kirlenmiş gıda, hava ve su nedeniyle 5 bin 500 çocuğun öldüğü, son 500 yılda 128 kuş türünün yok olduğu vurgulandı.

Buzlar eriyor, denizler yükseliyor
Buz erimesi oranının 1988´den bu yana iki katına çıktığına ve bunun da deniz seviyelerini 2100 yılında 27 santimetre artırabileceğine işaret edilen açıklamada, şu anda 420 milyon kişinin kendi besinini sağlaması için gerekli toprağa sahip olmadığı ve 2050 yılında beklenen dünya nüfusunun da 7.9 ile 10.9 milyar arasında olduğu bildirildi. Açıklamada, 2025´e gelindiğinde gıda ithalatı yapmak zorunda olan ülkelerin toplam nüfusunun 1 milyarı geçebileceği, dünyanın en fazla çeşitlilik arz eden ekosistemi olarak kabul edilen birincil tropik ormanların da yılda 140 bin kilometrekareyi geçen miktarda ortadan kaybolduğu anlatıldı.

"Az da olsa olumlu gelişmeler var"
Dünyadaki orman örtüsünün tarımın ortaya çıkmasından bu yana yarı yarıya yok olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: "Yalnızca 1990´larda dünya orman örtüsünün yüzde 4´ünün ortadan kaybolduğu ve dünya üzerindeki sulak alanların ise son yüzyılda yüzde 50 azaldığı tahmin ediliyor. Ancak her olumsuzluğa rağmen, insanlığın tüm ihtiyaçlarının en az ziyanla karşılanabildiği bir dünyanın mümkün olduğunu kanıtlayan az da olsa olumlu gelişmeler var. Son beş yılda, güneş enerjisinin ve rüzgar gücünün kullanımında Almanya, Japonya ve İspanya gibi ülkelerin destekleyici politikaları sayesinde, yıllık yüzde 30´un üzerinde artış gözlendi. Ozon tabakasındaki deliğin büyümesinde bir yavaşlama oldu."
(AA)
Yayın tarihi: 21.04.2003
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.