Magazin

Depresyon kadınları şişmanlatıyor

Depresyon kadınları şişmanlatıyor

Fransa`da yapılan bir araştırma, depresyonun kadınların şişmanlamasına yol açtığını ortaya koydu.

Erkeklerin depresyon nedeniyle şişmanlamadığı belirtilen araştırma sonuçlarına göre, depresyonda olup çok okuyan kadınların ise şişmanlamaktan korunabildiği belirtiliyor.

Fransa`nın kuzeyinde "sağlık kenti" olarak seçilen Fleurbaix ve Laventie`de 10 yıldır birçok bakanlıkla koordinasyon halinde sürdürülen ve 6666 kişinin katıldığı araştırmaya göre, depresyon kadınları şişmanlatırken, erkekleri de tütün bağımlısı yapıyor ve bu da onların kilo almalarını önlüyor.

Şişmanlıktan mustarip nüfusun büyük bir çoğunluğunun eğitim düzeyinin düşük olduğuna dikkat çekilen araştırmada, okuyan kadınların daha az kilo aldığı görülüyor. Araştırmacılar, okumanın aslında oturarak yapılan bir faaliyet olduğunu, buna karşın okuyan kadınların daha dengeli bir hayat sürmenin gerekliliği konusunda daha bilinçli olduğunu ve daha istekli egzersiz yaptıklarının ortaya çıktığını söylüyor.

Kuzeyde iki kentin, ülkenin kalp-damar rahatsızlıklarından ölüm oranının en yüksek olan bölgesinde bulunmaları nedeniyle seçildiği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 29.08.2002
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.