Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Deprem köpeklerini miting köpeği yaptık

Deprem köpeklerini miting köpeği yaptık

17 Ağustos Depremi'nden sonra muhtemel bir felakette yaralıları kurtarmak için eğitilen köpeklere, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde insanları nasıl ısıracakları öğretiliyor. Ancak, altı kurtarma köpeği, bu yeni işte bir hayli zorlanıyor.

Herkül, Eco, Kont, Efe, Bora, Doğukan. Onlar 'çok özel' köpekler. 17 Ağustos Depremi'nin ardından, yeni bir depremde veya patlamalarda yaralı aramak için yetiştirildiler. Kendileri ile birlikte eğitim gören bakıcı polisleri ile birlikte dört yıl önce İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde göreve başladılar.

Ancak geçen zaman içinde arama kurtarma eğitimleri kesilen harika köpekler, öğrendiklerini unutmaya başladı. Hayat kurtarmak için eğitilen bu yumuşak huylu altı köpek şimdi toplumsal olaylarda caydırıcı güç olarak kullanılıyor. Yeni görevleri, saldırmak ve ısırmak. Ama onlar ısırmasını bilmiyor.

Sınavdan geçtiler
17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bir arama ve kurtarma ekibi kurulmasına karar verdi. Bunun üzerine, 2000 yılının Eylül'ünden itibaren, İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli Abdulkadir Gülsoy'un Herkül ve Halil Erden'in Doğukan isimli kurt köpekleri arama ve kurtarma eğitiminden geçmeye başladı. İki kurt köpeği, altı ay süren bu eğitimin sonunda, AKUT sponsorluğunda yapılan önemli bir sınava dahil oldu.

Sınav, merkezi Amerika'da olan FEMA'nın (Federal Emergeney Management Agency) standarları çerçevesinde ve ERK9(Emergency Responce K9) sınav organizasyonu tarafından gerçekleştirildi. Sınav sonunda, Doğukan ve Herkül, bakıcıları ile birlikte FEMA 2 derecesinde sertifika kazandı.

2001 yılında Herkül ve Doğukan'ın yanına dört özel köpek daha katıldı. Ankara Gölbaşı'ndaki köpek eğitim Merkezi'nde altı ay süren arama ve kurtarma eğitimini başarı ile tamamlayan Eco, Kont, Efe ve Bora da, muhtemel felaketlerde hayat kurtarmak için göreve başladı.

17 Ağustos depreminin acıları unutulmaya başladıkça, bu çok özel altı köpek de unutulmaya başlandı. Köpekler, dört yıl içinde sadece iki göreve gittiler. İlki Beyoğlu'nda meydana gelen bina çökmesi, ikincisi ise 15-20 Kasım'da İstanbul'da meydana gelen bombalama olaylarıydı. Bir süre sonra ise köpekler ve bakıcıları, üst rütbeli emniyet müdürleri tarafından toplumsal olaylara götürülmeye başlandı. Üstelik, bu arada köpekler altı yaşına geldi. Yani en fazla bir yıl sonra emekli olmaları gerekiyor.

Eğitilmezlerse unuturlar
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Tamer Dodurka, FEMA'dan sertifika alan arama ve kurtarma köpeği seçilen K9 köpeklerinin başka bir amaçla kullanılmasının yanlış olduğunu belirterek, 'Bu köpekler çok seçkin köpeklerdir. Eğitilmezlerse özelliklerini unuturlar' dedi.

Sertifikalı köpekler
Kurtarma köpeklerinin mitinge gönderildiği, Nato karşıtı gösteride ortaya çıktı. Arkadaşımız Sefa Özkaya'nın objektifine takılan yandaki fotoğraftaki Eco, bakıcısı Muzaffer'in suyunu içiyor. Fotoğraf, bütün gayretlere ve ısırma eğitimlerine rağmen köpeklerin asli özelliklerini kaybetmediklerini gösteriyor.
(Hürriyet)
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.