Magazin

Deniz ürünleri bunamayı önlüyor

Deniz ürünleri bunamayı önlüyor

Fransa`da yapılan bir araştırma, balık ve deniz ürünlerinin, ileri derecede bunama ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabildiğini ortaya koydu.

Yaş ortalaması 68 olan 1674 denek üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin deniz ürünleri ve kırmızı et tüketimleri incelendi ve denekler 5 ila 7 yıl gözlendi.

Araştırma sonunda, haftada en az bir kez balık veya deniz ürünleritüketen deneklerde, balık veya deniz ürünü tüketmeyen deneklere göre bunaklık ve Alzheimer riskinin daha az bulunduğu belirlendi.

Uzmanlar, balıkta bulunan yağ asidinin beyindeki iltihaplanmayı önleyebildiğini, beynin ve sinir hücrelerinin gelişmesini sağlayabildiğini düşünüyor.

Araştırmada, kırmızı et tüketimi ile bunama riski arasında bağ bulunamadı. Araştırmacılar, sağlıklı beslenme ile eğitimin büyük ilgisinin bulunduğunu, eğitimli insanların daha fazla deniz ürünü tükettiklerini belirtiyor. Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 25.10.2002
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.