Magazin

"Demir Çekiç"i Naziler kullanmış

"Demir Çekiç"i Naziler kullanmış

ABD'nin şu sıralar Irak'a karşı düzenlediği operasyonlara verdiği "Demir Çekiç" kod ismini Nazilerin daha önce kullandığı ortaya çıktı.

ABD ordusunun, Irak'ta artan direniş üzerine savaş uçakları da kullanılarak başlattığı yeni operasyonda kullandığı ''Demir Çekiç'' kod adının, ilk kez Naziler tarafından II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği'nin elektrik şebekesini çökertme amacıyla planlanan ancak hiçbir zaman uygulanamayan operasyon için kullanıldığı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, operasyonun adının, operasyonu düzenleyen 1'inci Zırhlı Tümeni'nin lakabı olan ''Eski Zırhlı Süvarileri''nden geldiğini belirterek, herhangi bir Nazi operasyonuyla bağlantısından haberi olmadığını söyledi.

İngiliz müzesi doğruladı
WWW.infobitte.de İnternet sitesindeki Evrensel Sözlüğe göre, Almancası ''Eisenhammer'' olan ''Demir Çekiç'', Naziler tarafından 1943'te Moskova ve Gorky bölgelerinde enerji tesislerinin imhası planının kod adı olarak kullanıldı. İngiltere'deki İmparatorluk Savaş Müzesi de ''Eisenhammer'' adının varlığını doğruladı.

Irak'ta, ABD'nin 1'inci Zırhlı Tümeni'nin 3'üncü Tugayı tarafından bu hafta direnişçilere karşı başlatılan operasyonun adı ''Demir Çekiç'' olarak açıklanmıştı.
Yayın tarihi: 18.11.2003
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.