Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dağda tatil güzel, ama...

Dağda tatil güzel, ama...

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı kayak merkezlerini cazip hale getirirken, tatillerini dağda geçirecek olanlar, ani basınç düşmesi ve oksijen azlığının neden olabileceği tehlikeler konusunda uyarıldı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Gözü, kayak, doğa yürüyüşü veya benzeri faaliyetler için tercih edilen yüksek irtifalı yerlerde, atmosferdeki basıncın düşmesine bağlı olarak havadaki oksijen oranının azaldığına dikkati çekti.

Oksijenin, insan metabolizmasında çok önemli bir yere sahip olduğunu ve havadaki oksijen miktarındaki değişmelerin metabolizmayı etkilediğini anlatan Prof. Dr. Gözü, "Dağdaki oksijenin azlığı, kandaki oksijen miktarını da düşürür. Kişiler, kendilerini bitkin ve yorgun hissederler. Vücut buna birkaç gün içinde alışır. Vücut daha fazla alyuvar üreterek kandaki oksijeni artırır, kan seviyesi yükselirve böylece kişi kendini daha iyi hisseder" dedi.

Prof. Dr. Gözü, dağcıların da yüksek irtifa tırmanışlarında belirli yüksekliklerde kamp yaparak vücutlarını basınca alıştırdıklarına dikkati çekerek, dağda tatil yapacakların da vücutlarını alçak basınca alıştırmaları gerektiğini vurguladı.

"Dağa çıkılan ilk gün, aktivitelerden uzak durulmalı" diyen Prof. Dr. Gözü, bu dönem içinde sigara içilmemesini de önerdi. Basıncın kulak zarına yaptığı baskı nedeniyle ortaya çıkan kulaktaki çınlamayı önlemek için de sakız çiğnenmesini ya da esneme hareketi yapılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Gözü, şunları söyledi:

"Dağda, dışarıdaki basınç azalınca, insan vücudunun içinden dışarı doğru olan basınç artar. İnsanın damarları şişer ve çok belirgin olarak görülmeye başlar. Dağa çıktığı ilk gün, alçak basıncınneden olduğu etkilere maruz kalmalarına rağmen yorucu aktivitelerde bulunan kişiler, damar çatlamalarına, beyin kanamasına neden olabilecek tehlikelerle karşı karşıya kalabilirler. Bunu engellemek için yapılması gereken tek şey, biraz dinlenerek vücudun basınca alışmasını sağlamaktır. Türkiye`deki kayak merkezleri genellikle 1500-2000 metre gibi düşük rakımlı olduğundan 1-2 günlük dinlenme yeterlidir."

Normal insanlarda yaşanabilecek bu tehlikenin boyutunun astım, tansiyon ve kalp hastalığı olanlarda çok daha büyük olacağına dikkati çeken Prof. Dr. Gözü, "Bu hastalıkları olanlar, doktorlarından izin almadan kesinlikle dağa çıkmasınlar. Aksi takdirde ölüme bile neden olacak tehlikelerle karşı karşıya kalırlar" dedi.
(AA)
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.