Magazin

Da Vinci Şifresi'ni yargıç çözecek

Da Vinci Şifresi'ni yargıç çözecek

Da Vinci intihali davasına bakan İngiliz yargıç Peter Smith önümüzdeki bir hafta içinde Dan Brown'ın "Da Vinci Şifresi"ni ve "intihal var" diyen yazarların "Kutsal Kan Kutsal Kase" kitabını okuyarak karar verecek.

İngiltere'de intihal suçlamasıyla mahkemelik olan Dan Brown'ın 'Da Vinci Şifresi'nin akıbetine hakim karar verecek. Dünkü duruşmanın bir hafta ertelenmesiyle birlikte iki kitabı karşılaştıracak, bu konudaki dokümanları elden geçirecek olan yargıç, bu duruma hakemlik yapacak.

1982 yılında yayınlanan "Kutsal Kan Kutsal Kase" kitabının üç yazarından ikisi Michael Baigent ve Richard Leigh, tüm dünyada 35 milyon adet satan Dan Brown'ın "Da Vinci Şifresi" isimli kitabının ana fikrinin kendi eserlerinden çalıntı olduğunu öne sürüyor. İki yazar, telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle kendi kitaplarını da yayınlayan Random House yayınevini suçluyor.

Londra'da süren davanın ikinci gününde Random House'un avukatı, Da Vinci Şifresi'ndeki iddiaların bilinen genel şeyler olduğunu, telif hakları sınırlamasına giremeyeceğini savundu. Avukat John Baldwin, iki yazarın telif yasasını öne sürerek genele malolmuş bilgileri tekellerine almak istediklerini savundu.

Dünkü duruşmaya da katılan Dan Brown'ın gelecek haftaki duruşmada yargıcın sorularını yanıtlaması bekleniyor. Davaya, yargıç Peter Smith'e iki kitabı da okuyup karşılaştırmak ve bunlarla ilgili belgeleri incelemek için fırsat tanımak üzere önümüzdeki haftaya kadar ara verildi. Yazarlar, Dan Brown'ı değil, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Random House'u dava ediyor. İki yazar, Hz. İsa soyunun yasak ilişki yaşadığı Magdalalı Meryem aracılığıyla devam ettiği yolundaki iddialarının 'Da Vinci Şifresi'nde kopyalandığını savunuyor.

Dan Brown'ın araştırmacısı, eşi
Dünkü duruşmada iki kişi eksikti. Biri Kutsal Kan ve Kutsal Kase kitabının davacı olmayan üçüncü yazarı, diğeri ise Da Vinci Şifresi kitabının yazarı Dan Brown'ın yardımcısı ve eşi Blythe. Bayan Brown'ın eşine yazacağı kitaplarda işine yarayabilecek metinleri kopyalayıp dosyaladığı biliniyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.03.2006
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.