Magazin

Çöp e-posta'lar çalışmaya engel

Çöp e-posta'lar çalışmaya engel

İngiltere'de yapılan bir araştırma, ofis çalışanlarının kendilerine gelen çöp e-posta'larını temizlemek için her gün ortalama 1 saat ayırmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Ofislerdeki çalışma hayatı çöp e-posta'lar yüzünden olumsuz etkileniyor. İngiltere'nin Nottingham Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, çoğu reklam amacıyla gönderilen istenmeyen e-posta'lar (spam), ofis çalışanlarının her gün ortalama 1 saatine mal oluyor. Küçük şirketler hakkında daha iyi enformasyon sağlamak için yapılan incelemeye katılan firmaların beşte biri, çöp e-posta'lara harcanan zamanın 1 saati aştığına inanıyor. Araştırmadan çıkan bir başka sonuç ise, küçük şirketlerdeki personelin birbirlerinde gönderdikleri mesajların da çalışma saatinden hatırı sayılır bir dilimi alıp götürdüğü.

Gerçek nefret
Üniversitenin araştırmaya bağlı olarak firmalarda yaptığı anket ise çöp e-posta'lara duyulan nefreti ortaya koydu. Ankete katılan bir kişi, söz konusu e-posta'larla ilgili olarak "hayatımızın felaketi" derken, bir başkası ise e-posta'larla uğraşmaktan gerçekten nefret ettiğini söyledi.

Spam gerçeği
 • Gönderilen e-posta'ların yüzde 40'ının spam olduğu sanılıyor.

 • Yahoo! günde bir milyar çöp e-posta ile uğraşmak zorunda kalıyor.

 • Uzmanlara göre spam mesajların yüzde 66'sı sahte, yararsız ürün ya da hizmetlere ilişkin.
 • Yayın tarihi: 29.12.2003
  310
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.