Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocukta en tehlikelisi travma

Çocukta en tehlikelisi travma

284 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre kafa travmaları, lösemiden beş kat, beyin tümörlerinden ise 18 kat daha fazla ölüme neden oluyor.

Çocuklarda meydana gelen kafa travmaları önlem alınmazsa ciddi sonuçlar doğuruyor. Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kaya Aksoy ve Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kemali Bakaner tarafından 284 çocuk hasta üzerinde yapılan araştırmada, kafa travmalarının nedenleri arasında, düşme, motorlu araç kazaları, çocuk ihmal ve istismarlarının ilk sıralarda yer aldığı saptandı.

Araştırmada, gerekli tedavi yapılmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen çocukluk çağındaki kafa travmalarının, lösemiye göre beş, beyin tümörlerine göre ise 18 kat daha fazla ölüme sebebiyet verdiği belirlendi.
Prof. Dr. Aksoy, kafa travmalarının yüzde 82'sinin hafif atlatıldığını, yüzde 14'ünün ciddi sorunlara yol açtığını, yüzde 5'inin ise ölümle sonuçlandığını söyledi.

0-2 yaş arası çocuklarda meydana gelen travmaların düşme, ihmal ve istismardan, 2-10 yaş arasında düşme, trafik kazaları ve spor yaralanmaları, 10 yaş üstünde ise motorlu araç kazaları ile düşmeden kaynaklandığını anlatan Aksoy, "Kafa travmalarında, ilk hasarı takiben hastaya müdahaleye kadar oluşabilecek ikincil hasarlanmaların oluşmasını engellemek çok önemlidir" dedi.

Aksoy, kırıkların belirlenmesinde en hassas metot olan röntgen filmlerinin, yumuşak dokuyu göstermemesi nedeniyle yeterli olmadığını belirterek şöyle konuştu: Kafa filmlerinde kırık tespit edilen hastaların nörolojik muayeneleri normal olsa dahi tomografi çekilmesi gerekir. Her 15 kafa travmasından birinde, yoğun bakım şartlarına gereksinim duyulur. Travma geçiren çocukların hastanede kalma süreleri 9.5 gündür.

Ölüm oranı yüzde 7.4 iken, bitkisel hayatta kalma oranı yüzde 3.2'dir. Bu vakalarda tam iyileşme oranı yüzde 54 olarak belirlenmiştir. Kafa travmalarında tedavinin hızla uygulanması, ölüm ve sakatlanmaları azaltır.
(Radikal)
263
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.