Magazin

Çocuklarımız hızla şişmanlıyor

Çocuklarımız hızla şişmanlıyor

İÜ Tıp Fakültesi Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kubilay Karşıdağ, "çocukluk çağı obeziteleri ile daha sık karşılaşıyor, şimdiye kadar görmediğimiz kolesterol ve yüksek tansiyon değerlerine rastlıyoruz'' dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Karşıdağ, son yıllarda Türkiye'de "orta-alt sınıf Amerikan yaşam tarzının" yaygınlaştığını belirterek, çocukların su yerine kola tükettiklerini ve güne neredeyse hamburger yiyerek başladıklarına dikkati çekerek, bu yaşam tarzının "tip 2" diyabetin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olduğunu anlattı.

Obezite sıklığının sebepleri
Prof.Dr. Karşıdağ, şunları söyledi: "Özellikle büyük şehirlerde çocukların okula servisle gidip gelmesi, hamburger, pizza, kola tarzı gıdalarla beslenmenin yaygınlaşması, çocukların yaşamlarının büyük çoğunluğunu evde bilgisayar başında cips benzeri gıdaları tüketerek geçirmesi, kapalı yaşam koşullarında hareketliliği artan kimi çocukların 'Hiperaktivite Sendromu' tanısıyla tedavi edilmesi, gelişebilecek obezite sıklığı açısından kaygı verici düşünceler doğurmaktadır."

"Sabah kahvaltısı yapmadan çıkmayın"
Çocuklarının sağlığını düşünen ailelerin, yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Karşıdağ, çocukların sabah kahvaltısını yaparak evden çıkmasının önemine işaret etti. Özellikle sebze yemeklerinin yapılmasını tavsiye eden Prof.Dr. Karşıdağ, öğün öncesinde kraker, cips gibi şeylerin yenmemesini önerdi. Prof.Dr. Karşıdağ, ailelere, çocuklarını hafta sonlarında yeşil alanlara götürerek hareket etmelerini sağlamaları tavsiyesinde bulundu.

Hiperaktif çocuklar
Hiperaktif çocuklara son yıllarda daha çok rastlandığına dikkati çeken Prof.Dr. Karşıdağ, uzmanlar arasında hiperaktivitenin önceki yıllarda bu kadar sık görülüp görülmediğinin de tartışılmaya başlandığını söyledi. Hareketliliğin çocuklar için bir şans olduğunu ifade eden Prof.Dr. Karşıdağ, şöyle devam etti: "Hiperaktif çocukların hareketsiz bir kenara oturtulan çocuklar haline getirilmesini metabolik olarak doğru bulmuyorum. Bu çocukların hareketleri çok da fazla kısıtlanmamalı, biraz hareketli olarak kendi hallerine bırakılmalılar. Oysa ki biz bu çocukları çeşitli sakinleştiricilerle tedavi etmeye çalışıyoruz. Böylece obezite riskleri de artıyor."
Yayın tarihi: 23.05.2003
203
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.