Magazin

Çocuklara AIDS anaokulunda anlatılmalı

Çocuklara AIDS anaokulunda anlatılmalı

HIV taşıyıcısı Y.O. ile gündeme gelen AIDS hakkında çocukların anaokulu döneminde bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın yaygın organı "Sağlık ve Toplum" dergisinde, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan'ın "Çocukların HIV/AIDS Konusunda Bilgilendirilme Modeli" başlıklı yazısına yer verildi. Artan, bilimsel yazısında Y.O. ile gündeme gelen çocukların AIDS konusunda bilinçlendirilmesi konusunu masaya yatırdı.

"AIDS EĞİTİM PROGRAMI ŞART"
İsmihan Artan, erken dönemdeki eğitimin daha ileride çıkabilecek problemleri önleyeceğini belirterek, iyi planlanmış bir AIDS eğitimi programının çocukların işbirliği, karşılıklı anlayış ve toplumsal sorumluluk geliştirmesine yardımcı olacağı için AIDS konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini vurguladı. Artan, çocukları AIDS konusunda bilgilendirirken, "AIDS'li kişilere karşı merhamet ve hoşgörü gibi değerler geliştirmesine fırsat sağlayacak bilgiler verilmesi"ne dikkat edilmesini önerdi. Artan, "Henüz risk altında olmayan çocukların eğitilmesinin onların daha sonraki yaşamlarında HIV/AIDS'e karşı bir anlamda sigortaları olacağı unutulmamaladır" dedi.

"ANAOKULU DÖNEMİNDE EĞİTİME BAŞLANMALI"
Okullarda henüz anaokulu düzeyinde iken HIV konusunda eğitime başlaması gerektiğini bildiren İsmihan Artan, "Anne babaların da AIDS hakkında yeterli bilgileri olmadığı ve bununla beraber bu bilgileri konuşurken kendilerini rahat hissetmedikleri düşünüldüğünde okullara ne kadar büyük bir görev düştüğü ortaya )
Yayın tarihi: 29.09.2003
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.