Magazin

Çocuklar şiddetin hasını anlıyor

Çocuklar şiddetin hasını anlıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, çocuklar gerçek şiddeti kurgusal olandan ayırt edebiliyor. Üstelik gerçek şiddet, çocukları kurgusal şiddetten daha fazla rahatsız ediyor.

Yaşları 9 ila 13 arasında değişen çocuklar arasında yapılan araştırma, çocukların gerçek şiddetle kurgusal şiddet arasındaki ayırımı rahatlıkla yapabildiğini ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Paul Bolt, "Sonuçlar, yetişkinlik öncesi çocukların neyin şiddet olduğu ve şiddetin onlar için ne anlam ifade ettiği konusunda güçlü bir kavrama yeteneği geliştirdiğini gösteriyor" diyor. Bolt, çocukların gerçekle kurguyu ayırabildiklerini ve gördüklerini değerlendirebildiklerini de ifade ediyor.

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından biri de, erkek çocukların kız çocuklara göre hayali şiddet görüntülerini arama ve görmeye daha fazla eğilimli olduğunun ortaya çıkması olsa gerek.
Yayın tarihi: 23.09.2003
249
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.