Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğunuza oyuncak seçerken dikkat!

Çocuğunuza oyuncak seçerken dikkat!

Çocukların zekalarını en üst seviyede kullanmaları ve yeteneklerini geliştirmeleri için yaş gruplarına göre oyuncak tercihi yapılması gerektiği belirtildi.

Doğu Anadolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Eğitim Uzmanı Durmuş Kılıç, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, çocuk gelişiminde oyuncak materyallerinin önemine değinerek, oyuncakların çocukların yaş ve zeka seviyelerine göre uygun olanının seçilmesi gerektiğini, aksi takdirde oyuncakların fayda yerine zararlı olabileceğini belirtti.

Zihinsel ve fiziksel engelli çocukların haricindeki diğer çocukların zeka seviyelerinin birbirine yakın olduğunu ifade eden Kılıç, çevredeki maddi ve manevi fırsatların zeka kullanım oranını artırdığını, bu tür faktörlerin çocuğun zekasını en üst seviyede kullanmasını sağladığını kaydetti.

''OYUNCAK ZARARLI DA OLABİLİR''
Oyuncak türü materyallerin çocukların eğitimine büyük katkı sağladığına değinen Kılıç, çocukların yaşlarına uygun olarak oyuncak tercihi yapılması gerektiğini, aksi takdirde faydalı olan oyuncakların zararlı hale gelebileceğini belirtti.

Çocuklara verilecek oyuncakların basit düzeyden başlayıp, zora doğru tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Kılıç, ''Çocuklar, oynadıkları oyuncaklarda başarılı olduklarını anlamalıdırlar. Çocuk, zeka ve yaşına göre zor bir oyuncakla oynarsa bunu başaramadığında kendine olan özgüvenini kaybeder. Başarısızlık duygusuna kapılır. Bu tür oyuncaklar, çocuklar için zararlı olur'' dedi.

Çocuğun oyun oynaması aile ve çevresi tarafından tercih edilmeli ve bunun için gerekli ortamsal şartların hazırlanması gerektiğini de anlatan Kılıç, oyuncağın yapılabilir ve değiştirilebilir olmasının, çocuğun zihinsel ve yeteneksel gelişimi açısından çok önemli etken olduğunu kaydetti.

ENERJİ BOŞALIMINDA SU...
Çocukların su ile oynamalarının önemine de eğinen Kılıç, ''Çocuğunsuyla oynaması çocuk için enerji boşalımı sağlayan en iyi yollardan biridir. Suyun alışkanlığı ve istenilen şekilde yön verebilmesi çocuğun farklı açılardan farklı şeyler yapabilmesine izin verilmesi onun düşünce yapısının gelişmesine ve yeteneklerini keşfetmesine sebep olur'' diye konuştu.

Kılıç, saldırganlığı ön plana çıkaran silah ve tank gibi oyuncakların mümkün olduğunca çocuktan uzak tutulması gerektiğini belirterek, bu tip oyuncakların erken yaşlarda saldırganlık duygusunu uyandırdığını bildirdi.
(AA)
267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.