Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çizgi kahramanlar 500 milyar

Çizgi kahramanlar 500 milyar

Ünlü karikatüristlerin yarattığı çizgi kahramanların Eczacıbaşı Vitra Seramik Sanat Atölyesi'nde seramikten yapılan heykelleri, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na bağış toplamak amacıyla düzenlenen müzayedede yaklaşık yarım trilyon liraya satıldı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi, Teşvikiye Milli Reasürans önü, Nişantaşı ve Caddebostan İntema mağazaları, Eczacıbaşı Sanat Müzesi ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde, 9 Haziran'da açılan ve 22 Haziran'a kadar açık kalacak olan "Çizgi Kahramanlar Sokakta Sergisi"ndeki 45 seramik eser, önceki gece Resim ve Heykel Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen açık artırmayla yeni sahiplerini buldu.

Müzayedeyi heyecanla izleyen, TEGEV Başkanı Cengiz Solakoğlu, İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, eser satın alarak bağış yapan davetlileri kutladı.

Çizgi Kahramanlar Sokakta sergisinde Oğuz Aral, Latif Demirci, Semih Balcıoğlu, Tan Oral, Necati Abacı, Bahadır Baruter, Birol Bayram, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Selçuk Erdem, Bedri Koraman, Piyale Madra, Kamil Masaracı, Salih Memecan, Feridun Oral, Tan Oral, İrfan Sayar, Turhan Selçuk, Haslet Soyöz, Metin Üstündağ ve Kenan Yarar'ın toplam 45 eseri yer alıyor. Sergi 22 Haziran'a kadar açık kalacak.

ZİHNİ SİNİR 63 MİLYAR
Rafi Portakal'ın kızı Maya Portakal ile birlikte sunduğu çekişmeli müzayedede en yüksek fiyat, İrfan Sayar'ın "Porof. Zihni Sinir" eserine ödendi. Eseri, Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, 63 milyar liraya satın aldı. İşadamı Selahattin Beyazıt, 9 esere 96 milyar lira ödeyerek sahip olurken, İnan Kıraç 6 parça esere 79 milyar lira ödedi.

AVANAK AVNİ 16 MİLYAR
Müzayede öncesi verilen kokteyle Doğan Medya Grubu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile birlikte gelen Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan, kokteylden ayrıldıktan sonra, müzayedeye telefonla katıldı. Sema Doğan, Türk karikatürünün büyük ustası Oğuz Aral'ın yarattığı "Avanak Avni"nin seramik heykelini 16 milyara satın aldı. Sema Doğan, Avanak Avni'nin dışında genç çizerlerden Bahadır Baruter'in Küstah, Bön, Arsız ve Bedbaht adlı seramik büstlerini de toplam 12.5 milyar lira ödeyerek satın aldı.

GÜLLÜ HANIM 18 MİLYAR
Latif Demirci'nin yarattığı "Güllü Hanım"ın heykeli ise 18 milyar liraya satıldı, ancak alıcının ismi açıklanmadı. Diğer eserler ise aralarında İnan Kıraç, Oya Eczacıbaşı, Güler ve Sevil Sabancı, Selahattin Beyazıt ile Mustafa Taviloğlu gibi isimlerin bulunduğu ünlü işadamları tarafından satın alındı. Müzayede elde edilen 476 milyar lira, TEGEV ve İKSV'ye bağışlanacak.
(Hürriyet)
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.