Magazin

Çitayı kangal kurtardı

Çitayı kangal kurtardı

6 bin yıldır Anadolu'da koyunları koruyan Sivas kangalları, şimdi de Afrika'da nesli tükenmek üzere olan çitaların kurtarılması için başlatılan bir çalışmada görev alıyor.

Afrika ülkesi Namibya'da pek çok çiftliğin güvenliği Sivas kangal köpeklerine emanet. Gurbetteki kangalların çiftlik hayvanlarını korumaktan öte bir 'misyon'ları daha var. O da çitaların neslinin tükenmesini önlemek.

Dünyanın en hızlı koşan hayvanı olan çitalar, bugün artık sadece Afrika'nın bazı bölgeleri ve İran'ın güneyinde yaşam mücadelesi veriyor. Çitaların en büyük düşmanı ise hayvanlarını korumak isteyen çiftçiler.

1970'li yıllarda Namibya'ya giderek Çita Koruma Fonu'nu kuran ABD'li veteriner Dr. Laurie Marker, yıllarca çiftçilerle çitalar arasındaki bu savaşı sona erdirmenin bir yolunu aradı. Sonunda Anadolu'da 6 bin yıldır çoban köpeği olarak kullanılan kangallara ulaştı. Afrika'daki kangal mucizesi TÜBİTAK Bilim Teknik dergisinin son sayısına konu oldu.

Marker, kangalların sürülerle uzun mesafe kat ettiğini, birlikte oldukları hayvanlara hızla bağlanarak onları koruma güdüsüyle hareket ettiklerini öğrenince Çita Koruma Fonu'na ait çiftlikte kangal yetiştirmeye başladı. 200 kadar Kangal yetiştirip dağıtan Marker, bölgedeki çiftlik hayvanlarının kaybında yüzde 80'lik azalma olduğunu söyledi.

Dr. Marker, kangalların Afrika'daki macerasını şöyle anlattı: "Çitalar kangalların havlamasından korkup kaçıyor. Böylece hem çiftlik hayvanları korunuyor, hem de çitalar öldürülmekten kurtuluyor. Bugün Namibya çiftçilerinin çoğu, çiftlik hayvanlarının güvenliğini kangallarla sağlıyor.

Köpeklerin çiftçilere o kadar büyük yararı oldu ki neredeyse hiç keçi ya da koyun kaybı yaşamıyorlar. Programın başarısından dolayı elimizde programa katılmak isteyenlerden oluşan uzun bir liste var. Kangallarınızın olağanüstü katkısını vurgulamak istiyorum. İnsanlarınızın, bu harika, zeki ve sevgi dolu canlıların dünyanın başka yerlerindeki canlıları yok olmaktan kurtardıklarını bilmelerini istiyorum."

Olası görev yerleri!
Dr. Laurie Marker, çitaları korumak üzere Kenya, Botswana, Zimbabwe ve Güney Afrika'da programlar geliştirilmesine yardımcı olduklarını, Cezayir ve İran'da çitalar için çalıştıklarını, kangalların çoban köpekleri olarak buralarda da kullanılmasının yollarını araştırdıklarını açıkladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.06.2005
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.