Magazin

'Cinsel zekâ' ölçülecek

'Cinsel zekâ' ölçülecek

Brezilyalı seksolog Carmita Abdo, tedavi ettiği binlerce hastadan yola çıkarak 'Cinsel IQ testi' adını verdiği bir test geliştirdi.

Artık cinsel performansı ölçmek mümkün! Brezilyalı seksolog ve Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Enstitüsü'nden doktor Carmita Abdo, binlerce hastasından yola çıkarak 'Cinsel IQ testi' hazırladı. Yani IQ testleriyle (intelligent quotient) nasıl kişinin zekâ katsayısı ölçülüyorsa, bu testle de cinsel performans ve tatmin düzeyi ölçülecek. Erkeklere yönelik test hazır, kadınlara yönelik olarak hazırlanan testse birkaç hafta içinde tamamlanacak.

Avrupa Cinsel Tıp Derneği'nin (ESSM) 5-8 Aralık'ta Londra'da düzenlediği kongre kapsamında, Viagra'nın üreticisi Pfizer'in sunumuna katılan Abdo, testin detaylarını açıkladı. Test için zekâ katsayısı kavramından esinlendiğini, ereksiyon kalitesi ve cinsel tatmin arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösteren araştırmalardan yola çıktığını anlatan Dr. Abdo, "Cinsel IQ, kişinin cinsel tutumunu hem duygusal hem fiziksel açıdan değerlendiren basit, ama etkili bir araç. Test, 'yatakta iyi olmak' konusunda kişilere objektif bir değerlendirme olanağı sunuyor" dedi.

Konuşulamayan sorun
Abdo'nun sunduğu bulgulara göre, dünyada halihazırda 150 milyona yakın erkek, sertleşme sorunuyla (erektil disfonksiyon) karşı karşıya. Bu sayı, şehirleşme, stres ve yaşlanmaya bağlı olarak önümüzdeki yıllarda yüzde 110 artacak. Sorun yaşayan her 12 erkekten sadece biri doktora gidiyor. En gelişmiş ülkelerde bile 'yatak odası' ile ilgili sorunlar konuşulmuyor. Yüksek cinsel performanslarıyla bilinen Brezilyalılar dahi konuşmaya pek yanaşmıyor.

Avrupa Cinsel Tıp Derneği'nin kongresi kapsamında, 'Better Sex Talk Show' adlı bir toplantı da düzenlendi. Etkinlikte Pfizer'ın geçen yıl başlattığı 'Cinsel Hayatta Zafer' kampanyasına katılan 12 'iyi niyet elçisi'nden üçü yer aldı. Elçiler, toplantıda erektil disfonksiyon (ED) nedeniyle hayatlarının altüst olduğunu anlattı.
Tedaviyle ED'den kurtulanlar arasından seçilen iyi niyet elçileri, kampanya kapsamında dünyayı dolaşıp, bunun tedavi edilebildiğini açıklıyor.

İyi niyet elçisi 51 yaşındaki İngiliz Ben Huczek, 11 yıl önce bu sorunla karşılaşmış: "40 yaşındaydım. Sanki dünyanın sonuydu. Giderek bunalıma giriyordum. Kimseyle de konuşamıyordum. Durum kötüleşince, doktora gitmeye karar verdim. Tedavi başarılı oldu."

Kanadalı iyiniyet elçisi 65 yaşındaki Andre Gariepy, ED sorununu yaşadığında eşinin kendisini sevmeyeceğine inanmış. Eşiyle konuşunca, doktora gitmeye karar vermiş. "İlaçları kullandım, bir şey olmadı. Meğer yanlış kullanmışım, doğru kullanınca işe yaradı" diyor.

Yaşlılara özgü değil
ED sadece yaşlı erkeklerde görülmüyor. Taylandlı iyi niyet elçisi Alex Hung, 26 yaşında. Hung, ED'yle karşılaşınca yaşamı altüst olmuş. Doktora gitmek ve kız arkadaşıyla ilişkisini bitirmek arasında tercih yapmak zorunda kalınca tedaviyi seçmiş, tedavi başarılı olmuş.

Dürüstçe yanıt verin
Cinsel yaşamınızın son altı ayına bakarak, aşağıdaki soruları dürüstçe cevaplandırın. Her bir soruya 1-5 arası puan verin. Hiçbir zaman (1), nadiren (2), zaman zaman (3), çoğu zaman (4) ve her zaman (5) şeklinde verdiğiniz cevapları toplayın ve ikiyle çarpın. Böylece 'Cinsel IQ' notunuz ortaya çıkacak.

Sorular:
1. Libidonuz cinsel ilişkiyi başlatmaya yetecek kadar yüksek mi?
(1) (2) (3) (4) (5)
2. Cinsel çekiciliğinizin, partnerinizi yatağa gitmeye ve doyurucu bir cinsel ilişkide bulunmaya yöneltecek kadar yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
3. Ön sevişme sürecinin hem sizin hem de partneriniz için zevkli ve doyurucu olduğunu düşünüyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
4. Partnerinizin cinsel doyuma ulaşması sizin cinsel performansınızı etkiliyor mu?
(1) (2) (3) (4) (5)
5. Ereksiyonunuzu, cinsel ilişkiyi doyurucu bir orgazmla sonuçlandırmaya yetecek kadar koruyabiliyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
6. Cinsel olarak uyarıldığınızda, penisiniz, cinsel ilişkiyi doyurucu bir orgazma taşıyacak kadar sertleşiyor mu?
(1) (2) (3) (4) (5)
7. Cinsel etkinlik sırasında penisinizin sertliğini koruyabiliyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
8. Boşalma sürecinizi kontrol edebiliyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
9. Seks sırasında orgazm olabiliyor musunuz?
(1) (2) (3) (4) (5)
10. Cinsel performansınız sizi yatakta daha maceracı olmaya veya daha sık seks yapmaya yöneltiyor mu?
(1) (2) (3) (4) (5)

Değerlendirme
80-100: Ateşli aşk yaşamı: Cinsel bakımdan kendimden çok memnunum ve seks yaşamımın zevkini sonuna kadar çıkarıyorum.

60-80: Sıcak aşk yaşamı: Seks yapmaktan zevk alıyorum, fakat geliştirmem gereken bazı noktalar var.

40-60: Soğuk aşk yaşamı: Cinsel yaşamımın daha iyi olacağını görüyor ve üzülüyorum.

20-40: Hayal kırıklığına uğratan aşk yaşamı: Seks yaşamımdan yeterince doyum sağlamadığımı hissediyorum.

0-20: Hüsranla sonuçlanmış aşk yaşamı: İyi bir kitap okumaktan, seks yaşamım sayesinde aldığım zevkten daha fazla zevk alabileceğime dair birtakım ciddi endişelerim var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.12.2004
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.