Magazin

Cinsel suça İnternet yasağı

Cinsel suça İnternet yasağı

İngiltere'de İnternet'teki sohbet odalarında çocuk sayılacak yaştaki kızları kandırmak ve Galler'den 14 yaşında bir kızla cinsel ilişkiye girmekten yargılanan bir kişiye, hapis cezasının yanı sıra 5 yıl süreyle İnternet ve cep telefonu kullanma yasağı getirildi.

Mold Sulh Ceza Yargıcı Huw Daniel, demiryolu bekçisi 37 yaşındaki Gary Geoffrey'in 5 yıl süreyle İnternet hizmeti veren hiçbir kuruluşa abone olamayacağı, internet kullanamayacağı ve hiçbir kuruluştan cep telefonu alamayacağına hükmetti. İnternet'teki sohbet odalarında tanıştığı kızlara 20 yaşında olduğunu söyleyerek tanışma imkanı sağlayan Thomas'ın, bu kızlardan biriyle dört kez cinsel ilişkiye girdiğini belirten yargıç, bunun affedilemez bir suç olduğunu söyledi.

Türünün ilk örneği
Bu arada, yasanın kendisine suçluya sadece iki yıl hapis cezası vermeye olanak sağladığını hatırlatan Yargıç, "bu da artık yeterli değil. Yasalar gözden geçirilmeli ve küçük yaştaki bir kızla ilişki kuran yetişkinlere verilen hapis cezası artırılmalı" dedi. Cezanın, türünün ilk örneği olduğu ve ilk kez bir yargıcın suçluya herhangi bir teknolojik imkandan faydalanma yasağı koyduğu belirtildi.

İngiliz yasalarına göre, tecavüze uğrayan kurbanın 14 yaşından küçük olması halinde suçluya ömür boyu hapis cezası verilebiliyor. 14 yaşından küçük çocuklara cinsel tacizin cezası da 10 yıldan başlıyor.
Yayın tarihi: 16.01.2004
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.