Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cinsel korku tansiyon tedavisine engel

Cinsel korku tansiyon tedavisine engel

İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Kliniği'nde yıllardır tedavileri süren hipertansiyon hastalarına, önce hastalıklarıyla ilgili eğitim, daha sonra da sertifika verildi.

Hürriyet Gazetesi'nde Mesude Erşan'ın haberine göre, 30 yıldır ilaçla yaşamını sürdüren hipertansiyon hastalarının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Canberk, "Tedavide en büyük sıkıntımız erkek hastaların 'iktidarsızlık', hastaların ise 'şişmanlatıyor' bahanesiyle ilaçlarını bırakması" dedi:

Erkek hastaların "Erkekliğim elden gideceğine ben öleyim" düşüncesiyle hipertansiyon ilaçlarından kaçtıklarını anlatan Prof. Dr. Canberk, şöyle devam etti:

"Hipertansiyon ilaçlarının ereksiyon sorunlarına yol açma oranı yüzde 5'i geçmez. Fakat seks hayatındaki asıl aksama, damarların hipertansiyon nedeniyle büzülmesinden kaynaklanıyor. Penis damarları da büzülünce sorun ortaya çıkıyor."

Kadınlardaki hipertansiyon ilacı nedeniyle 'şişmanlama' korkusunun da yersiz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canberk, "İlacın böyle bir etkisi kesinlikle yok. 'Karaciğerimi, midemi bozar' korkusu da ilaç bıraktırıyor" kaydetti.
Yayın tarihi: 25.05.2002
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.