Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cinsel işkence mağdurları toplumdan korkuyor

Cinsel işkence mağdurları toplumdan korkuyor

Hekimlere göre gözaltında tecavüze uğradığını itiraf edemeyen bir çok kadın, yardım almayı da reddederek, kendisini yaşamdan soyutlama yoluna başvuruyor.

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) IMR Hekimi Dr. Veysi Ülgen'in, vakfa yapılan işkence başvuruları üzerinde yaptığı araştırma, Türkiye'de sıklıkla rastlanan gözaltında cinsel işkence olaylarının mağdurlar tarafından saklandığını ortaya koydu.

TOHAV Hekimi Veysi Ülgen, bu yılın ilk 6 ayında başvuran 128 mağdurunun tedavi ve rehabilitasyon programına alındığını bildirdi. Bu mağdurlardan yüzde 41'ini oluşturan 52'sinin olduğuna dikkat çeken Ülgen, bunların 40'ının cinsel sarkıntılık ve taciz, 25'inin cinsel tecavüz tehdidi, 6'sının ise cinsel tecavüze maruz kaldığını kaydetti. Yapılan tıbbi muayene, psikiyatrik değerlendirme ve incelemelerin de bunu doğruladığını belirten Ülgen, şöyle dedi: "Özellikle işkencenin en zayıf halkası olan cinsel işkendce de bazen sırra kadem basıyor. Mağdur diğer işkenceleri analttığı gibi cinsel işkenceyi anlatamıyor. Elbette başvurucu kadınların çoğunun cinsel işkenceye uğradığını söyleyemeyiz. Ancak bir çoğunun uğramış olsa dahi bunu ifade edemediğini de açıkça söyleyebilirim. Gözaltında işkenceye uğrance rehabilitasyonunda paramedikal yardımın büyük önem taşıdığına da dikkat çekti.

Paramedikal yöntemlerin, medikal uygulamalarla beraber terapinin sonucunu etkilediğini söyleyen Ülgen, "Paramedikal yöntemler sosyal yardım ile eş anlamlıdır. Sosyal yardımın içindehukuksal destek de yer almaktadır. İşkence sosyal bir olgu olduğundan sosyal yardım işkence rehabilitasyon sürecinde büyük önem kazanmakta" diye konuştu.
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.