Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çin'de SARS'ı kasıtlı bulaştırana idam

Çin'de SARS'ı kasıtlı bulaştırana idam

SARS'ın doğumyeri olarak bilinen Çin'de Yüksek Mahkeme, hastalığı kasten bulaştıranlar ile karantina uygulamalarına karşı gelenlerin, müebbet hapse veya ölüm cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

Buna göre, bilinçli olarak bulaşıcı hastalık patojenleri yayanlar, kamu güvenliğini tehlikeye sokan ve halk arasında ölüm veya kayıplara yol açanlar, 10 yıldan başlayarak ömür boyu hapis cezalarına veya ölüm cezasına çarptırılacaklar.

Toronto liste dışı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Toronto'yu SARS listesinden çıkardı. Kentte hastalığın kontrol altında olduğu açıklandı. Kanadalı sağlık yetkilileri, virüsün bulaşma zincirinin kırıldığını da ilan ettiler. WHO, önümüzdeki 20 gün içinde Kanada'da yeni bir SARS vakası görülmediği takdirde, bulaşma zincirinin kırıldığının kanıtlanacağını açıkladı.

Kanada'nın Ontario Eyaleti Sağlık Bakanı Tony Clement, SARS ile ilgili açıklamalardan duyduğu heyecanı dile getirirken, ''Üzerimizdeki kara damga bugün silindi. Toronto, turistler ve işadamları tarafından gidilmeyecek bir yer alarak görülüyordu'' dedi.

Ölü sayısı 602 oldu
SARS, dünya genelinde 600'den fazla kişinin ölümüne yol açtı. Çin ile birlikte en çok ölümün olduğu Hong Kong'da dün 7 kişinin daha hastalığa yenik düşmesiyle SARS'tan ölenlerin sayısı 602'ye yükseldi. Ölümlerin büyük bölümü Hong Kong ve Çin'de olurken, en az 25 ülkede 7600 vakaya rastlandı.
(Hürriyetim)

Yayın tarihi: 16.05.2003
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.