Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çevre kirliliği insan psikolojisini bozuyor

Çevre kirliliği insan psikolojisini bozuyor

Çevre kirliliğinin insan psikolojisini olumsuz etkilediği, bunun en olumsuz etkisinin çaresizlik duygusu olduğu bildirildi.

Kayseri Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. İsmail Gökşen, yaptığı açıklamada, insanların ruhsal ve bedensel yapısının doğal şartlara göre şekillendiğini, insanların temiz ve güzel bir çevrede daha mutlu olduklarını söyledi. Doğanın, barındırdığı canlılar sayesinde insanın ruh dünyasına enerji, iyimserlik ve mutluluk verdiğini kaydeden Gökşen, şunları anlattı:

"Aşırı sıcak ve soğuk, uzun süreli nem ve kirli hava fiziksel bozukluklara, yüksek gürültü strese, çevre ve birey uyumsuzluğu gerilime neden olmaktadır. Çevre kirlililiğinin insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkisi olduğu gibi duygu ve düşünceleri de erozyona uğratır. Bunun en olumsuz etkisi çaresizlik duygusudur. Hatta depresyona kadar giden bir süreç izlenir."

Gökşen, insan psikolojisini bozan çevre sorunlarıyla başedebilmek için güç birliği yapılması gerektiğine işaret ederek, insanların mutluluğunun sağlıklı bir çevreye bağlı olduğunu belirtti.
(aa)
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.