Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çekirge helal, koç yumurtası haram

Çekirge helal, koç yumurtası haram

Diyanet mönüsünden seçmeler: Çekirge ve yabani eşeği yemek helal, koç yumurtası, midye, karides, istakoz, yengeç karınca ve sinek haram...

Diyanet İşleri Başkanlığı, çekirge ve yabani eşeği yemenin helal, koç yumurtası ile midye, karides ve istakoz gibi deniz ürünlerinin haram olduğunu belirtti.

Diyanetin yayınladığı, "İslam İlmihali"nde, tavuğun 3, koyun, keçi ve sığırın ise 10 gün hapsedildikten sonra etinin yenebileceği belirtildi. İlmihalde, suda yaşayan hayvanlardan yalnızca balık türünün helal olduğu ifade ediliyor.

"Eti yenen hayvanlar" arasında midye, karides, istakoz, yengeç gibi deniz ürünlerinin adı sayılmıyor. Hanefi dışındaki mezheplerde ise suda yaşayan her türlü canlıyı mübah kabul ediliyor.

İlmihal'de, Uzakdoğu ülkelerinde tüketilen çekirge ise yenmesi helal hayvanlar arasında sayıldı. Türk mutfağında yeri olmayan çekirgenin mübah sayılmasına gerekçe olarak insanda tiksinti yaratmaması gösterildi.

Sinek ve karınca haram

Sinek, karınca, örümcek, arı, akrep ve zehirli diğer haşerelerin ise kanı olmayan hayvanlar sınıfında olmalarının yanı sıra insanda tiksinti yaratmaları nedeniyle yenemeyeceği ifade edildi.

Tarihte sadece Orta Asyadaki Türk devletlerinde yenen ve bir süre önce Bulgaristanda da kanun çıkartılarak yenmesi ve satılması serbest bırakılan at etinin İslama göre de yasak olmadığı ortaya çıktı. Ancak, at eti helal olmakla birlikte mekruh sayıldı.

Binek hayvanı olup savaşta kullanılması buna gerekçe gösterildi. Katır ve eşek etinin haram olduğunu belirten ilmihal, yabani eşeği helal sınıfına koydu.

Kuşlar arasında yenebilir hayvanların ise yırtıcı pençeleri olmayan güvercin ve turna olduğu ifade ediliyor.

Peygamber yasaklılar

Hazreti Muhammed'in bazı hayvanların öldürülmesi yolunda emirler verdiği Diyanet'in ilmihalinde yer alıyor. İlmihale göre, insanoğlunun tiksindiği yılan, fare ve kirpi zehirli oldukları için Hz. Muhammed tarafından "öldürülme emri" verilen hayvanlar arasında yer alıyor.

Bu emre Peygamberin şu sözleriyle açıklık getiriliyor:

"Fasık olan beş şey vardır ki bunlar öldürülürler: Yılan, alaca karga, fare, kuduz köpek ve çaylak."

İhmihalin mekruh saydıkları arasında, pislik yiyen hayvanların et ve sütleri de bulunuyor. Bu hayvanlar arasında gösterilen tavuğun 3, deve, koyun, sığır ve keçinin 10'ar gün hapsedilerek yemlenmesi halinde kerahatlarının ortadan kalkacağı ve bundan sonra yenmesinin helal olacağına dikkat çekiliyor.
1367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.