Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çapkınlık çeşitleri

Çapkınlık çeşitleri

Taklitçisinden genetiğine, andropozundan hava atanına ve sıkıntılısına kadar çeşit çeşit... İnsanlık tarihi kadar eski, sürekli tartışılıyor, evrensel. İşte çapkınlığın nedenleri, bilinmeyenleri...

Uzmanlar, çapkınlığın genetik, biyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel faktörlere bağlı çok yönlü evrensel bir durum olduğu belirtiyor.

Depresyon ve Panik Bozukluk Merkezi'nden Psikiyatrist Uz. Dr. Nihat Kaya, çapkınlık, aldatma, aldatılma gibi konuların insanlık tarihi boyunca sürekli olduğunu ve tartışıldığını belirtti.

Çapkınlığı, "bir insanın sık sık partner değiştirmesi, daldan dala konması" şeklinde nitelendiren Kaya, "Çoğu kez duygusallık aranmaz; anlık hazza dönük eylemdir" dedi.

ÇEŞİT ÇEŞİT ÇAPKINLIK

Ancak her çapkın insanın aynı kategoride düşünülemeyeceğini dile getiren Kaya, çapkınlığa neden olan faktörleri şöyle anlattı:

- Suç genlerde: Bazı ailelerde babadan oğula veya ailece o sülalenin erkek veya kadınları sürekli partner değiştirebiliyor, hiperseksülel olabiliyorlar. Bu insanlarda seksüel aktiviteleri yönlendiren genetik yapılar daha canlı hızlı ve doyumsuz olabiliyor. Bu insalar dürtülerini kontrol edemiyor. Yani suçlu genleridir.

Genetik yapıları değiştirmek zordur. Ama çapkınlıklar kişinin kendisine veya çevresine zarar veriyorsa bunları baskılayıcı, cinsel gücü azaltıcı ilaçlar kullanabilirler.

- Psikolojik bozukluk: Manik bir hasta, düşünce ve davranışlarındaki aşırı hareketliliğine paralel olarak cinsellikte de aşırı istekli olur ve hiç bir sınır tanımadan önüne gelen karşı cinsle ilişki kurmaya çalışır.

- Sıkıntılı çapkınlık: Yoğun kaygı ve sıkıntısını kumar oynayarak, alkol ve uyuşturucu alarak yatıştıran insanların yanı sıra değişik insanlara koplimanlar yapıp onu `düşürmenin' hazzıyla yatışan, sakinleşen insanlarda var.

- Hava atmak için çapkınlık: Çevresine hava atmak için ne kadar değişik insan ve fazla sayıda seks yaptığını anlatanlar da vardır.

- Eşcinselliğini gizleme eğilimi: Gizli homoseksüel eğilimleri olanlar, bu dürtülerinin verdiği rahatsızlığı bastırmak, adeta erkek olduklarını kanıtlamak için sürekli çapkınlık yapmaya çalışırlar.

- Andropoz çapkınlığı: Bir de `kırkından sonra azma' olayı vardır. Seksüel yaşam, yaşın ilerlemesiyle birlikte azalır; bu doğaldır. Fakat `teklemeye' başlayanlar, büyük bir panikle: `Eyvah bugüne kadar farklı bir şey yapmadık, teklemeye de başladık, bari bundan sonra hızlı yaşayalım' düşüncesiyle çapkınlığa başlarlar.

- Taklitçi çapkınlar: Çapkınılğın model alma, taklit etme boyutu vardır. Erkek veya kadın, çevresinde hep bu tip insanlarla yüz yüzeyse, değer yargıları buna müsaitse o da bu kervana katılabilir.

İnsan davranışları çevre faktörüyle de çok ilişkili olduğundan eğilimli insanlar negatif ya da pozitif yönde değişebilirler.
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.